به گزارش افکارنیوز،

«عباس کامل» رئیس سازمان اطلاعات مصر قصد دارد در سفری منطقه‌ای به تل‌آویو، رام‌الله و اردن سفر کند و در خصوص توافق آتش‌بس در مرز نوار غزه و نیز آشتی داخلی رایزنی‌هایی داشته باشد.

بر اساس گزارش «العربی الجدید»‌، قرار است کامل با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان و رهبران فتح در هفته آینده دیدار کند و در این دیدار دو طرف درباره برخی بندهایی که تشکیلات خودگردان و رهبران فتح برای آشتی داخلی مشخص کرده‌اند، رایزنی می‌شود.

منابع مصری اعلام کردند عباس کامل این بار با پیامی واضح به دیدار عباس می‌شود؛ عباس یا باید در مسیر مذاکرات که حماس از آن استقبال بسیاری زیادی کرده، همکاری کند یا اینکه مصر از میانجی‌گری در مذاکرات آشتی میان فتح و حماس به صورت کلی عقب‌نشینی می‌کند.

بنا بر این گزارش، قاهره با فرستادن عباس کامل به اردن قصد دارد «امان» را به سمت نرم کردن موضع تشکیلات خودگردان با هدف تسریع مسیر آشتی سوق دهد.

منابع آگاه اعلام کردند وعده های مالی بین‌المللی برای کمک به سر و سامان دادن اوضاع کنونی غزه وجود دارد اما همه آنها بسته به نهایی شدن توافق آتش‌بس و آشتی داخلی است.

محمود عباس اصرار دارد قبل از هر توافق آتش‌بسی، تکلیف پرونده آشتی داخلی روشن شود و حماس باید کنترل نوار غزه را به صورت کامل و بدون قید و شرط به دست دولت توافق ملی بسپارد.

وی همچنین مخالف عبور عمدی از نقش تشکیلات خودگردان در مذاکرات غیرمستقیم میان حماس و رژیم صهیونیستی با میانجی‌گری مصر است، موضوعی که حماس و قاهره همواره آن را رد کرده‌اند.  

حماس و فتح در 12 اکتبر 2017 توافق آشتی را در قاهره امضا کردند و قرار شد بر اساس آن اداره امور نوار غزه به دولت توافق ملی سپرده شود اما اختلافات میان دو طرف در برخی پرونده‌ها مانع از این امر شد.