به گزارش افکارنیوز،

یک منبع دیپلماتیک نظامی روسیه روز گذشته (دوشنبه) اعلام کرد: روسیه 3 فروند سامانه ضدموشکی اس-300 که هر کدام آنها 8 پرتاب کننده و بیش از 100 موشک هدایت شونده سطح به هوا دارند-- به صورت رایگان به سوریه تحویل داده است.

این منبع آگاه با تأکید بر اینکه این سامانه ها به صورت رایگان به سوریه تحویل داده شده است، اعلام کرد: در تاریخ یکم اکتبر سال جاری میلادی، روسیه سه سامانه موشکی اس 300 به همراه 8 پرتاب کننده آن را به سوریه تحویل داد.

این سامانه ها پیشتر در یکی از بخش‌های نظامی روسیه مورد استفاده قرار گرفته بودند و این بخشها هم اکنون از سامانه های اس 400 استفاده می کنند. این سامانه های اس 300 در شرکت های دفاعی روسیه تعمیر شدند و هم اکنون قابلیت استفاده در مأموریت های جنگی را دارند.

سوریه حدود 8 سال پیش توافقی را با روسیه برای خرید سامانه های اس 300 امضا کرد؛ اما با اعمال فشارهای مکرر رژیم صهیونیستی برای ممنوعیت فروش این سامانه ها به سوریه مواجه شد. این در حالی است که پس از آنکه یک فروند هواپیمای نظامی روس در جریان تجاوز هوایی اسرائیل به خاک سوریه، به اشتباه هدف پدافند هوایی سوریه قرار گرفت، وزارت دفاع روسیه تصمیم گرفت دمشق را به این سامانه های موشکی پیشرفته مجهز کند.