به گزارش افکارنیوز،

 «اولگ سر مولوتوف» معاون وزیر خارجه روسیه از وجود تلاش‌هایی برای انتقال تروریست‌ها از ادلب به عراق و ناکام ماندن این طرح خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تاس، او افزود: تمام هزینه‌های این طرح در صورت انجام بر گردن عراق خواهد بود؛ عراق به تروریست‌های جدید نیاز ندارد.

معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه به مناطقی در اندونزی، صحرای سیناء و افغانستان اشاره کرد که به قول او «بندرگاههای امن» برای تروریست‌ها هستند. 

او گفت: بندرگاههای امن در درجه اول مناطقی هستند که در آن‌جا نا امنی وجود دارد. به خصوص در سیناء؛ همچنان که تروریست‌ها به افغانستان و اندونزی نیز انتقال یافته‌اند.

سر مولوتوف تأکید کرد: یکی از مهم‌ترین مسائل مورد دغدغه حال حاضر ممانعت از بازگشت تروریست‌های خارجی از خاورمیانه به خصوص از سوریه و عراق است.

او ابراز نگرانی کرد که تروریست‌ها در اروپا پخش شوند و از آن‌جا از طریق بلاروس و اوکراین وارد روسیه شوند.

وجود دهها هزار تروریست در استان ادلب و چگونگی حل و فصل حضور آن‌ها و انتقالشان پس از آزادسازی ادلب، پیچیده‌ترین مسأله پرونده این آخرین استان باقی مانده در دست تروریست‌ها محسوب می‌شود.

برخی منابع خبری پیش از این گفته بودند که تروریست‌های ادلب پس از آزادسازی این استان، به مناطق کردنشین در شمال شرق سوریه منتقل خواهند شد. مسأله‌ای که به شدت با مخالف کردها مواجه شده است.

وبگاه دیلی بیست روز گذشته (سه‌شنبه) نیز با تأیید این مطلب نوشت: «نشانه‌ها حاکی از آن است که اردوغان می‌خواهد از آنها برای مقاصد خود استفاده کند و نهایتا آن‌ها را علیه مبارزان کُرد (در شمال سوریه) که از سوی آمریکا حمایت می‌شوند به کار ببرد».

در همین حال ترکیه نیز حساسیت بالایی جهت ممانعت از فرار تروریست‌ها به این کشور دارد.

در این میان حضور گسترده غیر نظامیان در ادلب که هر گونه عملیات نظامی وسیع را با مانع روبه رو می‌کند، نیز از دغدغه‌های اصلی ارتش سوریه و کشورهای روسیه، ایران و ترکیه است.