به گزارش افکارنیوز،

«طه المتوکل» وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن، اعلام کرد که بیش از هشت هزار بیمار یمنی در صورت توقف جلسات درمانی دیالیز، در آستانه مرگ قرار می‌گیرند.

وی در گفت‌وگوی تلفنی با شبکه «المسیرة» یمن اظهار داشت که هر بیمار مبتلا به نارسایی کلیوی، باید در هفته سه جلسه دیالیز شود اما به دلیل محاصره تحمیلی ما نمی‌توانیم چنین شرایطی را برای این بیماران فراهم کنیم.

وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن افزود: ما در بخش بهداشت تلاش‌ داریم تا مانع از بین رفتن این بخش و سقوط آن شویم لذا از سازمانهای مختلف می‌خواهیم که به ما کمک کنند. این سازمانها نیز تلاشهایی برای وارد کردن دستگاه‌های دیالیز به یمن داشته‌اند اما تاکنون هیچ دستگاهی وارد نشده است.

المتوکل تصریح کرد: بیماران کلیوی در چهار ماه گذشته نیازمند یک میلیون جلسه درمانی و دیالیز بوده‌اند اما تنها ده‌ هزار جلسه درمانی برای این بیماران صورت گرفته است.

یمن از سال ۱۳۹۴ هدف حمله نظامی عربستان سعودی و برخی کشورهای عربی متحد ریاض در قالب «ائتلاف عربی» است که از حمایت سیاسی، تسلیحاتی و لجستیک آمریکا، انگلیس و فرانسه برخوردار است.

طبق گزارش‌های قبلی سازمان بهداشت جهانی و صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) از زمان حمله عربستان در مارس ۲۰۱۵ تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر از جمله ۲۲۰۰ کودک در یمن کشته شده‌اند اما روزنامه واشنگتن‌پست سوم آگوست 2018 نوشت که آمار کشته‌ها از ۵۰ هزار نفر فراتر رفته است.

سخنگوی وزارت بهداشت یمن چندی پیش اعلام کرد که  به دلیل تشدید بحران وضعیت بهداشت در کشور در سایه بسته ماندن فرودگاه بین‌المللی صنعاء، روزانه ۲۰ تا ۳۰ نفر جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: ۲۰۰ هزار نفر از بیماران و زخمی‌های یمنی نیازمند درمان در خارج از کشورند اما دشمن با بسته نگه داشتن فرودگاه صنعاء، مانع اعزام این بیماران می‌شود و از زمان بسته ماندن این فرودگاه از دو سال پیش تاکنون، نزدیک به ۲۷ هزار بیمار جان خود را از دست داده‌اند.

پیش از این نیز وزارت بهداشت یمن بارها بر ضرورت بازگشایی فرودگاه صنعاء و پایان یافتن محاصره یمن به عنوان نیاز ضروری برای نجات جان هزاران نفر از جمله کودکان یمنی تاکید کرده بود.