به گزارش افکارنیوز،

رهبر «پالی‌نیزی»، که جزیره‌ای واقع در اقیانوس آرام است اعلام کرد از فرانسه به دلیل انجام آزمایش‌های اتمی در این جزیره نزد دیوان بین‌المللی کیفری واقع در لاهه هلند شکایت کرد.

خبرگزاری «اسپوتنیک» چهارشنبه شب به وقت تهران در این زمینه نوشت: «اسکار تمارو» رئیس سابق مجمع الجزایر «پالی نیزی» و رهبر کنونی حزب «تاوینی هیرا آتیرا» گفت که از فرانسه به خاطر آزمایش‌های اتمی در این منطقه در دیوان کیفری بین‌المللی شکایت کرده است.

مقام‌های جزایر پالی نیزی

تمارو که در سازمان ملل متحد حضور دارد، گفت: «بنا به حس وظیفه شناسی و اعتقاد در تاریخ دوم اکتبر (۱۰ مهر) از فرانسه به دلیل جنایت علیه بشریت (از فرانسه) در دیوان بین‌المللی کیفری شکایت کردیم. در این پرونده به دنبال پاسخگو کردن تمامی روسای جمهور فرانسه هستیم. این دین ما به تمام کسانی است که در نتیجه استعمار هسته‌ای فرانسه جان باختند.»

فرانسه در سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۶، ۱۹۳ آزمایش اتمی در مجمع الجزایر توآموت در پالی نیزی انجام داد تا این که «ژاک شیراک» رئیس جمهور وقت فرانسه دستور توقف این برنامه را صادر کرد.

بر اساس این گزارش، از این جزایر به مدت سه دهه برای انجام آزمایش‌های اتمی استفاده شد و در این آزمایش‌ها حدود ۱۵۰ هزار پرسنل نظامی و غیر نظامی حضور داشتند. اینک به خاطر این آزمایش‌ها هزاران نفر با مشکلات جدی جسمانی مواجه هستند.

فرانسه در سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۶، ۲۱۰ آزمایش اتمی انجام داد که ۱۷ مورد آن در صحرای الجزایر و ۱۹۳ مورد در شبه جزیری پالی نیزی بود.