به گزارش افکارنیوز،

​"الکساندر شرین" نایب رئیس کمیته امور دفاعی دومای دولتی روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «راشا تودی» دیدگاه خود درباره وعده "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا درباره اتخاذ تدابیری در پاسخ به تصمیم هند برای خرید سامانه‌های موشکی اس-400 از روسیه بیان کرده است.

این مقام پارلمانی با یادآوری اینکه چنین اظهاراتی برای رئیس جمهور آمریکا ضروریست و این مسئله به بلندپروازی‌های این کشور در عرصه صادرات تسلیحات مربوط می‌‌شود، توضیح داد: «بر اساس قوانین حاکم بر ناتو، هر یک از کشورهای عضو این پیمان نظامی باید بیشتر از 20 درصد بودجه خود را برای دفاع از خود و خرید انواع تسلیحات فناوری‌های جدید صرف کنند. علاوه بر 2 درصد تولید ناخالص داخلی که اعضای ناتو باید سالانه برای خرید‌های کلی بپردازند. بدین ترتیب چنین می‌شود که تسلیحات نظامی جدید آنها را ایالات متحده تامین خواهد کرد. برای همین است که آمریکایی‌ها مقام نخست در عرصه فروش تسلیحات نظامی در جهان را به خود اختصاص داده‌اند.»

به گفته شرین، تصمیم هند برای خرید سامانه‌های موشکی اس-400 از مسکو، ارسال علامت جدی برای واشنگتن است و معنای آن این است که تسلیحات نظامی روسی، برغم سلاح‌های آمریکایی، با تقاضای بسیار زیادی مواجه بوده و مورد اعتماد کشورهای دیگر است.

 به عقیده این مقام پارلمانی روس، ایالات متحده بعید است بتواند تصمیم کشور مستقلی مانند هند را تغییر دهد. به گفته وی، وعده ترامپ یادآور «وعده قبل از مرگ» است که دیگر اهمیتی نداشته و نمی‌تواند موثر واقع شود.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از این گفته بود که واشنگتن به زودی پاسخ مناسبی به هند به خاطر خرید سامانه‌های موشکی اس-400 از روسیه خواهد داد.

این در حالی است که مقامات دولتی هند با وجود آگاهی از امکان تحت تحریم قرار گرفتن از سوی دولت آمریکا در این رابطه، اعلام کرده‌اند که قصد ندارد از قرارداد منعقده با مسکو صرف‌نظر کنند.