به گزارش افکارنیوز،

شمار بسیار از نامزدانی که امیدوارند در پارلمان افغانستان از پاکستان نمایندگی کنند، شهری که حدود یک پنجم جمعیت کشور در آن زندگی می‌کند، در مقایسه با دیگر شهرهای افغانستان بیشترین شمار نامزدهای انتخابانی را دارد.

نامزدهای کابل نیز حدود یک سوم از مجموع 2 هزار و 500 نامزدی را تشکیل می‌دهند که برای انتخابات پارلمانی افغانستان یا «ولسی جرگه» رقابت می‌کنند.

براساس قوانین انتخاباتی افغانستان هر نفر تنها می‌تواند به یک نامزد رای دهد، اما پیدا کردن این فرد روی فهرست بزرگ نامزدها که تقریبا به اندازه یک روزنامه است می‌تواند زمان‌بر باشد و در حالی که خطر حمله مخالفان مسلح دولت افغانستان به مراکز رای‌دهی وجود دارد این فرآیند زمان‌بر ایده‌آل نیست.

شیر و عینک

برای تسهیل کردن و سرعت بخشیدن به این روند نامزدها شماره انتخاباتی خود را به همراه تصاویر خود در پوسترها، بیلبوردها و دیوارهای ضد انفجار در سطح استان تبلیغ می‌کنند.

این شماره‌ها در کنار نمادهای چون درختان نخل، شیر و یا عینک ظاهر می‌شوند که توسط نامزدها استفاده می‌شود تا رای‌دهندگان بیسواد نیز قادر به شناسایی آن‌ها باشند.

این نامزدها با وعده‌های چون «تغییر»، «عدالت» و حتی ساختن «خیابان‌ها از طلا، مدارس از الماس و دانشگاه‌ها از زمرد» در نبردی شدید برای تصاحب 33 کرسی پارلمان برای ولایت کابل رقابت می‌کنند.

براساس اطلاعات کمیسیون انتخابات افغانستان 1.6 میلیون نفر از جمعیت کابل واجد شرایط رای‌ هستند اما بسیاری از واجدین شرایط وجود خارجی ندارند و توسط متقلبان با شناسنامه‌های جعلی در پیش ثبت‌نام انتخابات پارلمانی افغانستان برای پر کردن صندوق‌های رای‌دهی ثبت شده‌اند.

دستگاه‌های بیومتریک نیز برای شفافیت انتخابات و جلوگیری از تقلب قرار است در روند رای‌گیری مورد استفاده قرار گیرند اما نگرانی‌هایی نسبت به نقص فنی دستگاه‌ها و یا به موقع نرسیدن آن‌ها به مراکز رای‌دهی وجود دارد.

با وجود مشارکت احتمالی صدها هزار نفر در انتخابات پارلمانی در شهر کابل «حفیظ‌الله هاشمی» سخنگوی کمیسیون افغانستان می‌گوید که از صندوق‌های معمولی برای استفاده خواهد شد اما در صورت پر شدن صندوق‌ها، صندوق‌های ذخیره نیز وجود دارد.