به گزارش افکارنیوز،

استاندار قنیطره روز دوشنبه در آیین بازگشایی این گذرگاه گفت: افتتاح رسمی این گذرگاه پس از پیروزی های ارتش سوریه و پاکسازی این استان از تروریست ها انجام شده است.

همام دبیات بیان کرد: بازگشایی این گذرگاه مهم و راهبردی اهمیت زیادی برای مردم این منطقه دارد، بویژه اینکه این معبر به مرکز و مسیر حمایت اسرائیل از تروریست ها تبدیل شده بود و اکنون به دروازه حمایت از آزادگان جولان تبدیل شده است.

شیخ حمکت الهجری یکی از بزرگان قنیطره و از شیوخ طایفه دروزی ها نیز گفت: امروز عید ملی واقعی همه ماست.

وی ادامه داد: بازگشایی گذرگاه قنیطره به معنای بازشدن شریان حیات جولان است که ما برادران خود و پایداری و مقاومت آن ها بر اصول و هویت ملی را در آن فراموش نمی کنیم.

سرتیپ مازن یوسف رئیس دفتر آتش بس نیز گفت: این گذرگاه همه نیازهای ساکنان جولان اشغالی به ویژه در زمینه تایید مدارک رسمی، عبور و مرور دانشجویان و مشایخ دینی و خرید محصول سیب از ساکنان و ورود بیماران برای مداوا به خاک سوریه را تامین می کند.

وی بیان کرد: هزار و 250 ناظر بین المللی و 100 نیروی غیرنظامی از اتباع کشورهای مختلف به عنوان کادر اداری در این گذرگاه مستقر خواهند شد و این نیروها براساس قطعنامه های سازمان ملل که جولان اشغالی را جز جدایی ناپذیر خاک سوریه می داند در آن مشغول به فعالیت خواهند شد.

ساکنان جولان اشغالی بارها از سازمان های بین المللی و نهادهای حقوقی خواسته بودند هرچه سریعتر مقدمات فعالیت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جولان اشغالی را فراهم و بر رژیم صهیونیستی فشار وارد کنند تا معبر مرزی قنیطره با جولان اشغالی باز شود.

باز شدن این معبر سبب شده که ساکنان روستاهای اشغالی مجدل الشمس، بقعاثا، مسعده و عین قنیه بتوانند با بستگان خود در خاک کشورشان مانند دوران پیش از بحران رفت و آمد داشته باشند.