به گزارش افکارنیوز،

نیروهای پلیس ترکیه پس از اتمام عملیات تجسس، کنسولگری عربستان در استانبول را ترک کردند.

روز دوشنبه گروهی از کارشناسان ترکیه‌ای به همراه تیم پزشکی قانونی پس از دو هفته از ناپدیدشدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد محمد بن سلمان، برای پیداکردن سرنخ‌ها و نمونه‌های «دی‌ان‌ای» و روشن‌شدن سرنوشت مبهم و رازآلود خاشقجی، به مدت 9 ساعت کنسولگری عربستان را بازرسی کردند.

سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاه عربستان سعودی، نیز پس از گذشت ۱۳ روز از ناپدید شدن جمال خاشقجی، سرانجام روز سه‌شنبه به مسئولان دادستانی عربستان دستور داد تا تحقیقاتی را برای بررسی این موضوع انجام دهند.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی منتقد محمد بن سلمان، سه‌شنبه 10 مهر پس از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد و برخی گزارش‌ها حاکی از پیدا شدن جسد مثله‌ شده وی در یکی از خیابان‌های استانبول است.

مقامات ترکیه‌ شنبه گذشته اعلام کردند همزمان با ورود خاشقجی به کنسولگری عربستان در استانبول، تیمی ۱۵ نفره وارد این ساختمان شده و ساعتی بعد این تیم با هواپیمای شخصی استانبول را به مقصد ریاض ترک کرده‌ است و اکنون اعلام شده که چند مرد همزمان با ناپدید شدن خاشقجی جعبه‌هایی را از داخل ساختمان کنسولگری بیرون برده‌اند. جعبه‌هایی که گفته می‌شود احتمالا حاوی جسد قطعه‌قطعه شده وی بوده‌اند.

رسانه‌های ترکیه‌ای حتی به نقل از مقامات امنیتی این کشور اعلام کردند که فیلم و نوار صوتی شکنجه و قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان از سوی عوامل امنیتی سعودی را در اختیار دارند. پس از این اظهارنظر مقامات دولتی ترکیه، بسیاری از نهادهای بین‌المللی و روزنامه‌نگاران جهان خواستار تحقیقات شفاف و بی‌طرفانه درباره ناپدیدشدن مشکوک این روزنامه نگار شدند.

همزمان با عملیات تجسس در کنسولگری عربستان، شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به نقل از منابعی آگاه گزارش داد حکومت عربستان در حال تهیه گزارشی است که ضمن پذیرش قتل جمال خاشقجی اعلام می‌کند این جنایت از سوی  «عوامل خودسر» و در حین بازجویی از خاشقجی صورت گرفته و «هیچ دستوری از مقامات بالاتر نداشته‌اند».

بسیاری از ناظران با تأکید بر اینکه چنین گزارشی تغییر موضعی تکان‌دهنده از موضع قبلی ریاض است که گفته شده بود عربستان سعودی درباره سرنوشت خاشقجی هیچ اطلاعی ندارد.