به گزارش افکارنیوز،

احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، از استرالیا خواست قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت نشناسد.

اتحادیه عرب روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد ابوالغیط در مدت حضور خود در وین ابراز امیدواری کرد نخست‌وزیر استرالیا از موضع خود بازگردد، زیرا چنین اقدامی کشورش را در برابر نقض حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های شورای امنیت مرتبط قرار می‌دهد و همچنین با تعهدات اعلام شده این کشور در راه حل تشکیل دو کشور تعارض دارد و مطمئنا بر روابط این کشور با کشور‌های عربی و اسلامی موثر خواهد بود.

در این بیانیه آمده است: «قدس از نظر حقوق بین‌الملل سرزمین اشغالی است و اقدام هر کشوری در به رسمیت شناختن آن به عنوان پایتخت اسرائیل، هیچ واقعیتی را تغییر نمی‌دهد و همچنین خدشه وارد کردن به وضع حقوقی و تاریخی این شهر به نفع صلح و راه حل دو کشور نیست.»

اتحادیه عرب در این بیانیه افزود: سرنوشت این شهر باید از طریق روند مذاکرات مشخص شود نه اقدامات یکجانبه. این اتحادیه از استرالیا به عنوان کشوری که در عرصه بین‌المللی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است خواست تلاش خود را بر از سرگیری روند سیاسی بین فلسطین و اسرائیل که همه مسائل را از جمله قدس به شکل نهایی حل می‌کند، متمرکز کند.

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، پیشتر گفته بود قصد دارد سفارت این کشور در فلسطین اشغالی را به قدس اشغالی منتقل کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا دسامبر گذشته با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، موضع آمریکا را در خصوص قدس تغییر داد که خشم فلسطینی‌ها و جهان عرب و همپیمانان غربی آن‌ها را به دنبال داشت.