به گزارش افکارنیوز،

بر اساس این گزارش اولین مبلغ به ارزش 100 میلیون دلار برای اجرای برنامه‌ها در بخش توسعه زیرساخت‌های آب رسانی در چارچوب پروژه اتحادیه اروپا در ارتباط با حفظ محیط زیست استفاده می‌شود.

برنامه مذکور برای کاهش وابستگی ازبکستان به منابع آبی در خارج از کشور و مبارزه با کمبود آب شیرین کمک می‌کند که امروز حدود 80 درصد از آب ازبکستان از کشورهای همسایه وارد می‌شود.

وام دوم به ارزش 100 یورو برای توسعه زیرساخت‌های انرژی‌ در کارخانه‌های متوسط و کوچک خصوصی استفاده می‌شود که این پروژه در چارچوب اهداف دولت ازبکستان در ارتباط با کاهش مصرف انرژی برای 50 درصد تا سال 2030 قرار دارد.

«وازیل خوداک» معاون رئیس بانک سرمایه گذاری اروپا اظهار داشت: این اولین قرارداد بین دولت ازبکستان و بانک سرمایه گذاری اروپا است و به توسعه اقتصاد ملی و دفاع از محیط زیست کمک خواهد کرد ضمن اینکه سرمایه ذکر شده زیرساخت‌های آب رسانی را بهبود می‌بخشد.

«سهراب خالموراداف» معاون نخست وزیر ازبکستان نیز گفت: امضای این قرارداد، همکاری بین «تاشکند» و بانک سرمایه گذاری اروپا را به سطح جدیدی می‌رساند و با بهبود زیرساخت‌های مختلف ازبکستان این کشور را به توسعه پایدار می‌رساند.

همچنین به گفته طرفین هر 2 پروژه تحت نظارت بانک جهانی صورت می‌گیرد و قرار است دیگر ساختارهای اتحادیه اروپا برای اجرایی آن برنامه‌ها همکاری می‌کنند.

این در حالی است که بانک سرمایه گذاری اروپا رسما فعالیت خود را در قلمروی ازبکستان در تاریخ 13 اکتبر سال 2017 با امضای سند همکاری بین تاشکند و این بانک در شهر «واشنگتن» آغاز کرد.

بانک سرمایه اروپا در سال 1958 تأسیس شد.

به غیر از ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان با بانک مذکور همکاری می‌کنند.