به گزارش افکارنیوز،

 بشار جعفری – نماینده سوریه در سازمان ملل – در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع سوریه برگزار شده بود، گفت: ائتلاف غیرقانونی موسوم به ائتلاف بین المللی ضدداعش که رهبری آن را آمریکا بر عهده دارد بار دیگر آشکارا حقوق بین الملل، حقوق بشر بین المللی و حقوق بشر را نقض کرده و دست به جنایت جدیدی علیه غیرنظامیان بیگناه سوری زده است.

وی افزود: جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی روزهای سیزدهم و چهاردهم اکتبر 2018 خانه‌های مسکونی را در شهر هجین استان دیرالزور سوریه با بمب‌های حاوی فسفر سفید هدف قرار دادند و این در حالی است که به کارگیری این بمب‌ها به لحاظ بین‌المللی ممنوع است. این حمله منجر به شهادت و زخمی شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان شد که اغلب آنها زنان و کودکان بودند. برای همگان روشن شده است که این ائتلاف با همه چیز می جنگد به جز تروریسم.

جعفری تاکید کرد: اقدامات این ائتلاف ثابت کرده است که اهداف آن رنگ و بوی اهداف گروه های تروریستی را دارد و این ائتلاف نیز همچون تروریست ها به دنبال گسترش هرج و مرج، کشتار و ویرانی است. ائتلاف آمریکایی به دنبال به چالش کشیدن قدرت دولت سوریه است. علاوه بر اینها، این ائتلاف به حمایت از تروریست های داعش می پردازد و عناصر این گروه تروریستی را به شرق رود فرات منتقل کرده است تا نقشه‌های خصمانه‌اش را در سوریه به اجرا بگذارد.

نماینده سوریه تصریح کرد: برای اینکه حداقل اعتبار شورای امنیت سازمان ملل متحد حفظ شود ضرورت دارد که این شورا سریعاً درباره این جنایت ها به تحقیقی بین المللی بپردازد و برای متوقف کردن این جنایت ها دست به اقدام فوری بزند و جلوی تکرار آن را بگیرد و به حضور خصمانه نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای بیگانه‌ای که به صورت غیرقانونی در خاک سوریه هستند پایان دهد و مانع از آن شود که این نیروها برنامه‌های‌شان را که به قصد لطمه زدن به یکپارچگی سرزمینی جمهوری عربی سوریه طرح ریزی می کنند اجرا کنند. ایجاد تشکل های سیاسی و ائتلاف های نظامی‌ای که دولت سوریه برای مشارکت در آن دعوت نشود یک اقدام مشکوک است که به نفع ملت سوریه نیست بلکه کشور سوریه را به چالش می کشد و تداوم حمایت از تروریسم را با پوششی سیاسی تشویق می کند، از این رو تشکیل گروه بروکسل و گروه کوچک و هر ساختار دیگری بدون مشارکت دولت سوریه به هیچ وجه کمکی به دستیابی به پیشرفت در فرایند سیاسی که قرار است سوری-سوری باشد، نمی کند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد افزود دولت سوریه هیچگونه نقشه راهی که سوریه در آن شرکت نداشته باشد به رسمیت نخواهد شناخت و با آن موافقت نخواهد کرد. سازمان ملل متحد نباید بخشی از همایش‌های سیاسی دشمن مردم سوریه و دشمن دولت سوریه باشد، زیرا این همایش‌ها خارج از چارچوب شورای امنیت و از سوی کشورهایی ایجاد می شود که حامی تروریسم در سوریه و منطقه هستند.