به گزارش افکارنیوز،

«سعید ابوعلی» معاون دبیر کل اتحادیه عرب در امور فلسطین و سرزمین های عربی به اشغال درآمده در گفت و گو با خبرنگاران گفت، دولت آمریکا دست به اقدام جدیدی زد و کنسولگری این کشور را که از چندین دهه پیش در مرکز شهر بیت المقدس فعال بود و نشان دهنده ارتباطات فلسطینی ها با آمریکایی ها محسوب می شد، تعطیل کرد تا اینگونه کنسولگری به داخل سفارت جدید آمریکا در این شهر منتقل شود.

ابوعلی افزود، این اقدام آمریکا، تجاوز به حقوق مردم فلسطین و جنگ آشکار با فلسطینی ها و حقوشان است و نقض آشکار قوانین و قطعنامه های بین المللی محسوب می شود .

معاون دبیر کل اتحادیه عرب تاکید کرد، جانبداری دولت آمریکا از اشغالگران و طرح های آن ها در حقیقت به معنای بی ارزش تلقی کردن قوانین بین المللی و نقض همه قطعانه ها در خصوص بیت المقدس است زیرا بر اساس قطعنامه های سازمان ملل، قدس شرقی بخشی جداناپذیر از فلسطین است.

ابوعلی در پایان گفت، این تصمیم غیر مسئولانه آمریکا باعث ایجاد هیچ حقی (برای صهیونیست ها ) نمی شود و کشورهای عربی و جامعه بین الملل به مخالفت با چنین سیاست های یکجانبه ای ادامه می دهند و از حقوق فلسطینی ها حمایت می کنند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا 15 آذر سال گذشته در سخنانی در کاخ سفید با بیان اینکه شهر قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت می شناسد، گفت: از وزارت خارجه می خواهم که آماده شود تا انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس را آغاز کند.

آمریکا اواخر اردیبهشت ماه گذشته با وجود مخالفت های جهانی، در مراسمی رسمی سفارت خود را به بیت المقدس منتقل کرد.

شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در نشستی در شورای امنیت سازمان ملل از سوی همه 14 عضو دیگر این شورا محکوم شد اما قطعنامه مربوطه با رای مخالف آمریکا وتو شد.

پس از آن مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت قاطع آرا رای به محکومیت این تصمیم و انتقال سفارت آمریکا در فلسطین اشغالی از تل آویو به قدس داد.

شهر بیت المقدس که مسجد الاقصی نخستین قبله مسلمانان در آن قرار دارد است، بخش جدایی ناپذیر فلسطین است و جایگاه و اهمیت ویژه ای میان مسلمانان دارد.