به گزارش افکارنیوز،
اظهارات دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در دفاع از سران سعودی ، بار دیگر پیوند میان دو نماد تروریسم در نظام بین الملل، یعنی ریاض و کاخ سفید را پررنگ ساخته است. در حالی که حتی سناتورهای دو حزب دموکرات و جمهوری خواه نیز اقدام ریاض نسبت به کشتن و مثله کردن جسد خاشقجی را محکوم کرده و توجیهات سعودیها در این خصوص را غیر قابل قبول دانسته اند، ترامپ از اعتماد به سعودیها ! در پرونده خاشقجی سخن می گوید. نکته حائز اهمیت این است که ترامپ در ادامه نسبت به استمرار مناسبات اقتصادی با عربستان ( خصوصا در حوزه فروش تسلیحات نظامی) ابراز امیدواری کرده و از اعضای کنگره آمریکا خواسته است تا در این حوزه، اقدامی بر ضد آنچه ترامپ و بن سلمان می خواهند انجام ندهند!
واقعیت امر این است که دونالد ترامپ به مرحله خطرناکی از حیات سیاسی خود در واشنگتن رسیده است. حمایت مستقیم از قاتلان خاشقجی و کمک آشکار ترامپ به ریاض برای لاپوشانی این موضوع، نقطه آشکار ساز قرار گرفتن ترامپ در این مرحله خطرناک می باشد. اگرچه دیگر روسای جمهور ایالات متحده آمریکا ( اعم از دموکرات و جمهوری خواه) هر یک در دوران حضور خود در قدرت ، مولد و بانی اصلی ترور، خشونت و  نقض حقوق بشر بوده اند، اما به سبک و سیاق ترامپ این اقدام را صورت نمی دادند!
فرافکنی آشکار ترامپ در قبال قتل فجیع جمال خاشقجی، به معنای شراکت رسمی کاخ سفید در این جرم نابخشودنی می باشد. ترامپ که نفع خود را در تشدید بحران های مزمن امنیتی در منطقه غرب آسیا و استمرار جنگ و آشوب در این منطقه می بیند، هرگز قصد ندارد ورود موثری به پرونده خاشقجی داشته باشد. او از طرف سعودیها مامور شده است تا ریاض را از این مرحله عبور داده و به مناسبات خود با آل سعود ادامه دهد. این موضوع، محصول طعم دلارهای سعودی زیر دندان های رئیس جمهور طمعکار ایالات متحده آمریکاست. 
این نخستین بار نیست که ترامپ به صورت عامدانه  جنایات سعودی ها 
را نادیده می انگارد و حتی از آن حمایت می کند. چندی پیش و در جریان بمباران اتوبوس دانش آموزان بی گناه یمنی، که به شهادت دهها تن از آنها انجامید، افکار عمومی آمریکا خواستار  موضع گیری ظاهری ترامپ بودند،اما ترامپ که خود نیز در کشتار تک تک شهروندان یمنی گناهکار و مسئول قلمداد می شود، در این خصوص سکوت کرد. مروری بر سخنان "کریس مورفی" سناتور آمریکایی در این خصوص می تواند قابل توجه باشد :
"  آمریکا بمباران می‌کند. آمریکا هدف قرار می‌دهد. آمریکا از حملات هوایی حمایت می‌کند و ما یک اتوبوس مدرسه را بمباران کردیم. عملیات بمباران یمن از سوی عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ایالات متحده آمریکا بیش از پیش عاری از حس مسئولیت پذیری شده است، غیرنظامیان بیشتری را به کشتن می‌دهد و تروریست‌ها را در داخل یمن تقویت می‌کند. ما باید به این کار خاتمه دهیم – همین حالا".
هم اکنون ترامپ با حمایت از مثله کردن جسد خاشقجی توسط سعودیها، ننگ ابدی دیگری بر پیشانی کاخ سفید ایجاد کرده است. اقدام وقیحانه اخیر رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، به مثابه پرده برداری از چهره شیطانی است که این بار ابایی از ترسیم چهره واقعی خود در برابر افکار عمومی دنیا ندارد. بی دلیل نیست که برخی تحلیلگران مسائل امنیتی  ، از دست داشتن برخی نزدیکان ترامپ در مرگ خاشقجی خبر می دهند. موضوعی که اسناد و مدارک آن در آینده ای نزدیک منتشر خواهد شد. 

حنیف غفاری