به گزارش افکارنیوز،

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه بر اهمیت پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) در امنیت اروپا تأکید کرد.

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه طی بیانیه‌ای اعلام کرد امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، در گفتگوی تلفنی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا بر اهمیت پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد بین آمریکا و روسیه برای امنیت و ثبات راهبردی کشورهای اروپایی تأکید کرد.

بنابر این بیانیه، این گفتگوی تلفنی دقایقی پس از اعلام تصمیم دونالد ترامپ برای خروج از این پیمان موشکی با روسیه انجام شده است.

رئیس‌جمهور آمریکا در ادامه خروج از توافقات بین‌المللی، روز شنبه بدون ارائه هیچ سندی، روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم کرد و گفت در صورتی که روسیه و چین با یک پیمان جدید موافقت نکنند، آمریکا به زودی از آن خارج خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه نیز در بیانیه‌ای اتهام نقض این پیمان از سوی روسیه را بی‌اساس خواند و  اعلام کرد آمریکا با این تصمیم، رویای جهان تک‌قطبی را در سر می‌پروراند.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در سال 1987 میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق منعقد شد و یکی از اقدامات اساسی در جهت تنش‌زدایی دوران جنگ سرد بود. این پیمان در 8 دسامبر آن سال در واشنگتن به امضای رونالد ریگان، رئیس‌جمهور وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی رسید.

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد هر دو کشور را ملزم به از بین بردن موشک‌های کروز و بالستیک زمینی با برد حدود 300 تا 3 هزار و 400 مایل می‌کند. در این پیمان برای متحدان اروپایی واشنگتن یک پوشش محافظتی پیشنهاد شد و توافق میان دو کشور در بحبوحه رقابت تسلیحاتی دو طرف در طول جنگ سرد بود.