به گزارش افکارنیوز،

«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین، روز سه شنبه یکی از طولانی‌ترین پل‌های جهان را در سفر به جنوب این کشور افتتاح کرد. برخی این اقدام شی جین پینگ را نشانه‌ی تعهد او به آزادسازی اقتصادی می‌دانند. این پل هنگ کنگ را به شهر جو‌های و پس از آن به شبه جزیره ماکائو در دریای جنوبی چین وصل می‌کند. پل مذکور شامل ۳۵ کیلومتر جاده و پل و ۶.۷ کیلومتر تونل می‌شود. این سازه طولانی‌ترین مسیر متشکل از پل و تونل در جهان است که از دریا عبور می‌کند.

پل مذکور قطب مالی هنگ کنگ را به بخش‌های کمتر توسعه یافته استان «گوانگ‌دونگ» و ماکائو –مستعمره سابق پرتقال- وصل می‌کند. شی در زمان افتتاح پل سخنرانی نکرد و فقط افتتاح رسمی آن را اعلام کرد و پس از آن صحنه آتش بازی در مانیتوری پشت سر او نشان داده شد. مقامات هنگ کنگ بهای ۱۲۰ میلیون دلاری (دلار هنک کنگ) را موجه دانسته اند و گفتند این پل جایگاه هنگ کنگ به عنوان یک قطب هوانوردی و تداکراتی را تحکیم می‌کند.

رسانه‌ها سفر شی به گوانگ‌دونگ را مورد پوشش خبری گسترده قرار ندادند و بازدید او از این شهر که قدرت اقتصادی جنوب چین است تقریباً بی سر و صدا صورت گرفت. برخی ناظران سفر شی جین پینگ به جنوب چین را که در چهلمین سالگرد آغاز اصلاحات این کشور انجام شد، نمادین می‌دانند.

رئیس جمهور چین در حال اعلام افتتاح رسمی پل هنگ‌کنگ-جوهای-ماکائو

https://www.afkarnews.com/


شماری از منتقدان، این پل را بخشی از طرح چین برای اعمال سلطه بیشتر بر هنگ کنگ که از سال ۱۹۹۷ از کنترل انگلیس خارج و تحت کنترل چین قرار گرفت، می‌دانند. ساخت این پل اواخر دهه هشتاد پیشنهاد شد، اما دولت استعمارگر انگلیسی وقت حاکم در هنگ کنگ که از نزدیک شدن چین به این شهر نگران بود، آن را رد کرد. 

افتتاح این پل درست در زمانی اتفاق افتاد که چین با آمریکا وارد جنگ تجاری شده است.

نقشه‌ای از مسیر پل مذکور که ۹ سال پیش ساخت آن آغاز شد

https://www.afkarnews.com/


یکی از جزایر مصنوعی که برای تکمیل پل ساخته شدند

https://www.afkarnews.com/


نماهای مختلف از طولانی ترین پل دریایی جهان

https://www.afkarnews.com/