به گزارش افکارنیوز،

صعود محمد بن سلمان ولیعهد عربستان یک موهبت برای اسرائیل بود. او درصدد مقابله با ایران بود. او توجه زیادی به قضیه فلسطین نداشت و از او به عنوان فردی یاد می شد که قادر است طرح صلح ترامپ را به فلسطینیان تحمیل کند. و هرچند عربستان هنوز روابط دیپلماتیک رسمی با اسراییل ندارد اما شاهزاده جوان سعودی آشکارا درباره منافع مشترک دو کشور صحبت کرد.

اکنون، درحالی که عربستان سعودی برای رد کردن اتهامات دست داشتن محمد بن سلمان در قتل یک مخالف تقلا می کند، اسرائیل،امارات متحده عربی وسایر متحدان شاهزاده در سراسر منطقه در این خصوص نگران شده اند که لطمه به او می تواند طرح ها و اولویت های آنها را واژگون سازد.

تحلیلگران می گویند اتهامات مطرح شده مبنی بر اینکه شاهزاده عربستان دستور قتل جمال خاشقچی را داده است از هم اکنون تاثیرهایی برای اسرائیل داشته و تلاش آن برای ایجاد یک ائتلاف بین المللی علیه نفوذ منطقه ای ایران - اولویت مهم بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل - را عملا متوقف کرده است.

'دانیل بی. شاپیرو' سفیر سابق آمریکا در اسراییل گفت: نیاز هست که عربستان در کانون این ائتلاف باشد. در حال حاضر اما بسیار بعید است که هیچ یک از اعضای کنگره یا رهبران کشورهای اروپای غربی با ولیعهد عربستان برای رایزنی پشت یک میز بنشینند.

روز دوشنبه، افشاگری ترکیه درباره پرونده خاشقچی شدت گرفت و این کشور اعلام کرد که پس از کشته شدن خاشقچی در کنسولگری عربستان دراستانبول ، سعودی ها یک بدل با لباسهای آقای خاشقچی را بیرون فرستادند. این افشاگری تردیدهای تازه ای در خصوص توضیح عربستان مبنی بر کشته شدن تصادفی خاشقچی در زد و خورد ایجاد کرد.

پاسخ های متغیر عربستان به تلاشهای این کشور برای مهار این مساله ضربه زده و در حالی که افشاگری های تازه ترکیه توضیحات عربستان را زیر سوال برده است، ضربه شدیدی به شهرت و اعتبار عربستان و محمد بن سلمان وارد شده است. خسارت پایدار به موضع عربستان می تواند بر مناقشه های خاورمیانه ازلیبی تا یمن تاثیر داشته باشد و کار دولت ترامپ برای ایجاد صلح بین اسرائیل و فلسطین و ایجاد ائتلافی چندجانبه بر ضد ایران را نیز دشوارتر خواهد کرد.

'لینا خطیب'رئیس برنامه خاورمیانه و شمال آفریقا در موسسه 'چتم هاوس'گفت: چیزی که در منطقه شاهدش هستیم، ابراز وفاداری به عربستان سعودی است اما چیزی که در زیر این ابراز وفاداری پنهان می شود، نگرانی واقعی در میان متحدان نزدیک عربستان درباره وجاهت رژیم کنونی و درباره تاثیرات رفتار آن بر منطقه است.

هیچ کشور عربی به اندازه امارات، آمال منطقه ای خود را به آمال عربستان گره نزده است. رهبران امارات امیدوار بودند که از طریق هماهنگ کردن برنامه های خود با همسایه بزرگتر، می توانند از توان عربستان به نفع خود استفاده کنند.