به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اوایل هفته با ابراز تمایل نسبت به خروج از پیمان قوای هسته‌ای میان برد (آی‌ان‌اف) که سه دهه پیش به امضای رونالد ریگان، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوروی رسید، تنش‌هایی را در جهان به وجود آورد.

ترامپ در توضیح تصمیمش به خبرنگاران مدعی شد روسیه "به روح این توافق یا خود توافق وفادار نیست." او با اشاره به ذخایر هسته‌ای آمریکا افزود: تا زمانی که مردم در این رابطه به هوشیاری برسند، ما به تقویت خودمان می‌پردازیم. این کار باید سال‌ها پیش انجام می‌شد. این برای همگان تهدید است و شامل چین است و شامل روسیه است. در واقع شامل هر کس دیگری است که می‌خواهد این بازی را بکند. شما نمی‌توانید این کار را انجام دهید. شما نمی‌توانید وارد چنین بازی‌ای شوید. تا زمانی که آنها زیرک شوند، هیچکس وجود نخواهد داشت که بتواند نزدیک ما هم باشد و رقابت کند.

در همین حال جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا سه‌شنبه در مسکو مذاکرات "سازنده" با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و سایر مقام‌های روس را ستود. بولتون برای مذاکره با وزیر دفاع و وزیر امور خارجه روسیه به سفری دو روزه رفته است. این دیدارها پس از اعلام تمایل ترامپ به خروج از آی‌ان‌اف انجام ‌شد.

بولتون پس از بازگشت در کنفرانسی خبری گفت: یک سری مذاکرات و رایزنی‌های سازنده داشتم. در گفت‌وگوی ۹۰ دقیقه‌ای با پوتین درباره سوریه، مداخله در انتخابات روسیه و همچنین تصمیم ترامپ درباره این توافق تسلیحاتی رایزنی به عمل آمد. ما گفت‌وگوی مفصلی درباره مسائل کنترل تسلیحاتی، چشم‌انداز استراتژیک جدید و پیمان آی‌ان‌اف داشتیم.