به گزارش افکارنیوز،

وزارت امور خارجه پاکستان روز گذشته اعلام کرد: سفر عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان به عربستان موفقیت‌آمیز بود. عربستان سعودی با پرداخت کمک مالی 3 میلیارد دلاری یک ساله به پاکستان موافقت کرده است. این کشور همچنین با پرداخت 3 میلیارد دلار وام به پاکستان برای خرید نفت از این کشور موافقت کرده است.

پیشنهاد کمک مالی عربستان سعودی به پاکستان پس از آن مطرح شد که عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در کنفرانس سرمایه گذاری عربستان در ریاض موسوم به «داووس صحرا» شرکت کرد. این درحالی است که سران تعدادی از کشورها و رؤسای شرکت های مختلف پیشتر اعلام کرده بودند که به دنبال قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سعودی از سوی عربستان، در این کنفرانس شرکت نخواهند کرد.

از جمله افراد و شرکت هایی که به دنبال قتل خاشقجی سفر خود به عربستان را لغو کردند می توان به وزرای دارایی آمریکا، فرانسه، هلند و وزیر تجارت و بازرگانی انگلیس اشاره کرد. رؤسای بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول، شرکت فورد موتور و تعداد زیادی از شرکت های سراسر جهان از لغو مشارکت خود در این کنفرانس خبر دادند.

نخست وزیر پاکستان پیش از ترک کشور خود برای حضور در کنفرانس ریاض اعلام کرد کشورش برای تقویت ذخایر ارزی–که به پایین ترین سطح در 4 سال اخیر رسیده-- بسیار ناامید شده است و نمی‌تواند بدهی‌های خود را تا پایان سال 2018 پرداخت کند.

اسد عمر، وزیر دارایی پاکستان اوایل ماه اکتبر برای دریافت دومین کمک مالی در 5 سال، خواستار گفتگو با صندوق بین‌المللی پول شده بود. قرار است یک تیم از اعضای صندوق بین‌المللی پول در تاریخ 7 نوامبر برای گفتگو در این خصوص به پاکستان سفر کند.