به گزارش افکارنیوز،

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه امروز جمعه در جریان کنفرانس خبری مشترک با «آندری کیسکا» همتای اسلواکیایی خود از تصمیم بلژیک برای خرید جنگنده از آمریکا انتقاد کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ماکرون گفت: «این تصمیمی است که نتیجه روندی است که نتیجه فرایندی است که من کاملا به آن احترام می‌گذارم و با محدودیت‌های سیاسی بلژیک آشنا هستم... اما از لحاظ راهبردی این اقدام بر خلاف منافع اروپاست.»

پیشتر «شارل میشل» نخست‌وزیر بلژیک گفته بود که در شرایطی که پاریس درباره قیمت نهایی جنگنده‌های رافائل F3R تصمیم‌گیری نکرده است، ازخرید نسل پنجم جنگنده‌های F-35 Lightning II از آمریکا گزینه تجاری قابل قبول یاد کرده بود.

رئیس‌جمهور فرانسه به تصمیم بلژیک مبنی بر خرید جنگده از شرکت «لاکهید مارتین» اشاره دارد که ارزش آن 4 میلیارد یورو( 4.5 میلیارد دلار) برآورد می‌شود و به منظو توسعه نیروی هوایی این کشور صورت می‌گیرد.

فوریه گذشته شرکت لاکهید مارتین و شرکت بریتانیایی BAE Systems تنها طرف‌های پیشنهاد 3.6 میلیارد یورو (4.0 میلیارد دلاری) برای 34 فروند جنگنده بودند تا این جنگنده‌های جایگزین F-16 شوند.پیشتر شرکت‌های بوئینگ و شرکت سوئدی ساب از این رقابت خارج شده بودند. با این حال فرانسه به بلژیک پیشنهاد خرید جنگنده‌های Rafale F3R را داده بود.