به گزارش افکارنیوز،

چنگیز آیداربیک‌اف، وزیر امور خارجه قرقیزستان که به تازگی به این سمت منصوب شده است، در یک سفر کاری به مسکو روز گذشته با سرگئی لاوروف، همتای روسی‌اش دیدار کرد. این اولین سفر آیداربیک‌اف پس از انتصابش به عنوان وزیر امور خارجه قرقیزستان در مورخ 17 اکتبر است.

بنا بر گزارش وزارت امور خارجه قرقیزستان، وزرای خارجه دو کشور پیرامون توسعه مشارکت راهبردی میان روسیه و قرقیزستان، تبادل دیدگاه‌ها در خصوص خیل گسترده مسائل در روابط دوجانبه و چندجانبه مسکو- بیشکک و همچنین دیدارهای دوجانبه مقامات عالی‌رتبه بحث و گفت‌و‌گو کردند.

روسای جمهور دو کشور همچنین پیرامون مسائل مربوط به سفر متقابل ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه به بیشکک در نیمه نخست سال 2019 بحث و گفت‌و‌گو کردند.

لاوروف در این دیدار با بیان این که روابط بسیار خوبی در دوره وزیر امور خارجه سابق قرقیزستان، ارلان عبدالدایف وجود داشت، گفت: ما از حضور شما در مسکو بسیار خوشحالیم و به شما خوش‌آمد می‌گوییم. شخصاً مایلم تا انتصاب شما را به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری قرقیزستان تبریک بگویم.

لاوروف همچنین افزود: در سال جاری روسای جمهور دو کشور 4 بار با یکدیگر دیدار کرده‌اند. سران دولت (نخست‌وزیرها) نیز 3 بار با یکدیگر ملاقات داشته‌اند و این نیز چهارمین دیدار وزرای خارجه دو کشور است. ما در تلاشیم تا این امر را به زبان اقدامات کارکردی، به اجرای پروژه‌های مختلف در حوزه‌های تجارت، اقتصاد، سرمایه‌گذاری، دفاعی، فنی- نظامی، فرهنگی و انسانی ترجمه کنیم. وابستگی متقابل شهروندان ما بسیار زیاد است؛ لذا فراهم آوردن راحت‌ترین شرایط برای برقراری ارتباط میان مردم نیز بسیار مهم است و بخشی از کار ماست.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین در انتها اظهار داشت: امروز در خلال نخستین سفر خارجی شما یک ظرفیت وجود دارد و من از آن آگاهم. ما فرصت خوبی خواهیم داشت تا در خصوص وضعیت روابط دوجانبه و مسائل مرتبط با همکاری‌هایمان در چارچوب سازمان پیمان امنیت دسته‌جمعی، اتحادیه اقتصادی اوراسیا، سازمان همکاری شانگهای، سازمان ملل متحد و دیگر پلتفورم‌های بین‌المللی بحث و گفت‌و‌گو کنیم.

در پایان این دیدار همچنین آیداربیک‌اف از لاوروف برای سفری رسمی به بیشکک دعوت کرد.