به گزارش افکارنیوز،

دفتر ریاست جمهوری فرانسه امروز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که امانوئل ماکرون رئیس جمهوری این کشور و آنگلا مرکل صداعظم آلمان در دیدار دوجانبه پیش از نشست چهارجانبه استانبول، از موضع هماهنگ اروپا در خصوص تحریم های مرتبط با پرونده خاشقچی حمایت می کنند. 

این درحالیست که رئیس جمهوری فرانسه پیشتر در جریان سفر به اسلواکی در یک نشست خبری توقف صادرات سلاح از اروپا به عربستان را مصداق بارز عوامفریبی دانسته بود.

جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستانی در تاریخ دوم اکتبر بعد از مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه ناپدید شد. هر چند از همان ابتدا گزارش هایی در مورد شکنجه، قتل و مُثله شدن جسد وی در رسانه ها منتشر می شد اما ریاض مدعی بود که خاشقجی از کنسولگری خارج شده است. سرانجام در نتیجه فشارهای بین المللی عربستان روز شنبه ۲۸ شهریور (۲۰ اکتبر) به قتل خاشقجی اعتراف کرد.

در همین رابطه امروز سه شنبه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، از عربستان خواست تا افراد بازداشت شده در خصوص قتل خاشقجی برای محاکمه به آنکارا تحویل داده شوند.

وی به بازداشت ۱۸ نفر در عربستان اشاره کرد و عنوان داشت که لیست اسامی افراد بازداشت شده در اختیار ترکیه قرار گرفته و مشخص شده که تعدادی از بازداشت شده ها همان هایی بوده اند که آنکارا به عنوان مظنون معرفی کرده بود. باید تمامی افرادی که به هر نحوی در این جنایت نقش داشته اند محاکمه شوند و نه فقط یک عده شخصیت های امنیتی.