به گزارش افکارنیوز،

 دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دعوت هند را برای شرکت در «جشن روز جمهوری» رد کرد.

برخی مسائل ژئو پولیتیکی میان  دهلی و واشنگتن علت اصلی تصمیم ترامپ برای لغو حضور در جشن روز جمهوری هند است. نخست، اصرار هند برای خرید نفت از ایران که مغایر با سیاست های تحریمی واشنگتن علیه تهران است. روز گذشته، یک مقام ارشد هندی اعلام کرد شرکت های دولتی نفتی این کشور برای ماه نوامبر(آبان) از ایران نفت خریداری کرده اند و برخی مقامات این کشور در حال  رایزنی با آمریکا برای به دست آوردن معافیت واردات نفت از ایران هستند.

دوم اینکه، هند بر پیگیری سیاست مستقل خود برای خرید اس-۴۰۰ علی‌رغم تهدیدهای آمریکا تاکید دارد. هند به طور شفاف تصریح کرده است که تحریم‌های آمریکا مانع خریدهای ضروری از روسیه نمی‌شود. آمریکا بارها تلاش کرده تا از خرید سامانه اس-400 از سوی دیگر کشورها از روسیه به ویژه با استناد به قانون مقابله با «دشمنان آمریکا» از طریق تحریم‌ها یا قانون کاتسا جلوگیری کند. قانون کاتسا اقدامات تنبیهی را برای هر شخص ثالثی که معاملات عمده تجاری با شرکت‌های مورد تحریم روسیه داشته باشد، تعیین می‌کند. سامانه پیشرفته اس-400 از اکتبر سال 2020 و علی‌رغم تهدیدات آمریکا برای اعمال تحریم مالی علیه هند تحویل داده می شود.

در اوایل ماه اوت، سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد دولت هند از ترامپ به عنوان مهمان ویژه برای حضور در جشن روز جمهوری دعوت کرده است. وی همزمان در جمع خبرنگاران درباره حضور ترامپ ابراز بی‌اطلاعی کرده بود. همچنین وزرات امور خارجه نیز در این خصوص بیانیه ای صادر نکرد و سفارت آمریکا در دهلی اعلام کرد فقط کاخ سفید درباره سفر ترامپ اعلامیه صادر خواهد کرد.

به طور معمول، دعوت رسمی از مقامات سیاسی خارجی برای شرکت در جشن روز جمهوری هند پس از آن ارسال می شود که آن مقام سیاسی آمادگی خود را برای شرکت در این مراسم اعلام کند. این در حالی است که دعوتنامه رسمی از ترامپ پیش از تایید از سوی کاخ سفید ارسال شده بود.

طی چند هفته گذشته، مقامات آمریکایی به طور جست و گریخته از احتمال لغو سفر دونالد ترامپ به هند در ماه ژانویه 2019 خبر داده اند. او تاکنون به هند سفر نکرده است و همواره دختر یا نماینده خود را به این کشور فرستاده است. این در حالی است که باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، دو مرتبه به هند سفر کرده بود.

به رغم سفر نارندرا مودی، نخست وزیر هند به آمریکا، رد دعوت هند از سوی ترامپ ممکن است آغاز تضعیف روابط میان واشنگتن و دهلی باشد.