به گزارش افکارنیوز،

نشریه انگلیسی اکسپرس به نقل از منابع اطلاعاتی انگلیس نوشت: پیگیریهای اعضای وابسته به ستاد ارتباطات دولت انگلیس فاش کرد یک عضو پادشاهی سعودی دستور ربودن خاشقجی و بازگرداندن او به عربستان را صادر کرده بود. بر اساس رهگیری های این ستاد، طبق این دستور خاشقجی باید ابتدا ربوده و سپس به ریاض بازگردانده می شد. آنها همچنین اقدامات دیگر را برای بازداشت خاشقجی در نظر گرفته بودند.

دادستان کل عربستان نیز روز گذشته تایید کرد قتل خاشقجی از قبل برنامه ریزی شده بود. یک منبع اطلاعاتی شب گذشته در تماس با روزنامه ساندی اکسپرس گفت: «ما از ابتدا می دانستیم که قرار است در هفته اول سپتامبر اتفاقی رخ دهد؛ یعنی حدود سه هفته قبل از آنکه خاشقجی [در تاریخ 2 اکتبر] وارد کنسولگری عربستان در استانبول شود. هر چند زمان زیادی نیاز بود تا جزئیات مشخص شود. بخشی از این جزئیات شامل دستوری مبنی بر بازداشت خاشقجی و استرداد او به عربستان برای بازجویی بود. با این حال، به نظر می رسد گزینه های جایگزینی غیر از بازداشت و استرداد او نیز وجود داشته است.»

افشای ارتباط پرونده قتل خاشقجی با اسنادی در مورد استفاده ائتلاف سعودی از تسلیحات شیمیایی در یمن

این منبع اطلاعاتی که نامی از وی برده نشده است در ادامه گفت: «ما می دانیم دستورات از سوی یک عضو وابسته به دایره پادشاهی عربستان صادر شده است. اما اطلاعات ما برای پیوند دادن آن به محمد بن سلمان کافی نیست.»

اکسپرس نوشت: این منبع اطلاعاتی فوق محرمانه تاکید کرد سازمان اطلاعات مخفی انگلیس [ام آی 6] به همتایان سعودی خود در خصوص لغو این ماموریت [بازداشت خاشقجی] هشدار داده بود و مقامات سعودی آن را نادیده گرفتند. در روز اول اکتبر، این سازمان نسبت به اقدامات تحریک آمیز یک گروه که گفته می شود از اعضای ریاست دستگاه اطلاعاتی عمومی [رئاسة الاستخبارات العامة‌] بود آگاه شد.

منبع مذکور در پاسخ به این سوال که چرا ام آی 6 از اقدام سعودی ها چشم‌پوشی کرد و کاری صورت نداد، گفت: ما کاری را که می توانستیم [هشدار] انجام دادیم.

اکسپرس در تکمیل این گزارش به نقل از یکی از دوستان خاشقجی نوشت: او [خاشقجی] در شرف دستیابی به اسنادی بود که ثابت می کرد دولت ریاض در یمن از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده است. وی که نخواست نامش فاش شود گفت: من یک هفته پیش از مرگش با او ملاقات کردم. او نگران بود. زمانی که علت نگرانی او را جویا شدم تمایلی به پاسخ نداشت ولی در نهایت ماجرای اسنادی در خصوص استفاده عربستان از سلاح های شیمیایی در یمن را مطرح کرد و ابراز امیدواری کرد هرچه زودتر به این اسناد دست یابد. آخرین خبری که از او شنیدم، خبر ناپدید شدنش بود.

ماه گذشته، اخباری منتشر شد که نشان می داد عربستان سعودی از تسلیحات حاوی فسفر سفید که ساخت آمریکا است در یمن و علیه غیرنظامیان این کشور استفاده کرده است.