به گزارش افکارنیوز،

روزنامه القدس العربی در یادداشتی با اشاره به کشته شدن روزنامه‌نگار مخالف عربستانی در استانبول نوشت همه شواهد و نشانه‌ها حاکی از آن است که امارات با درس گرفتن از حادثه اخیر برای عربستان و اعمال فشار‌های شدید جهانی علیه آن، می‌کوشد تا خود را از معرکه دور نگه دارد به ویژه اینکه در گزارش‌ها درباره پرونده جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، به نام این کشور (امارات) اشاره شده است.

این روزنامه در ادامه نوشت: امارات در بسیاری از مسائل بین‌المللی و عربی از جمله تامین هزینه مالی «انقلاب‌های ضد بهار عربی» و همچنین همراهی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، در بسیاری از ماجراجویی‌ها دست داشته است.

همچنین مقامات امارات به ویژه محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، و عبدالله بن زاید آل نهیان، وزیر خارجه امارات، حضور فعالی در عرصه بین‌المللی به ویژه در ارتباط با مسایل جهانی و سفر به کشور‌های عربی داشتند. اما (پس از حادثه قتل جمال خاشقجی) امارات خود را از صحنه بین‌المللی کنار کشید و سفر مقامات این کشور به کشور‌های عربی به ویژه دیدار محمد بن زاید از پاریس لغو شد.

منابع وابسته به اتحادیه اروپا به روزنامه القدس العربی گفتند امارات درباره مسایل و موضوعات مختلف نه فقط در ارتباط با این کشور بلکه درباره مسایل و پرونده‌های عربی حضور و لابی‌های فعالی داشت، اما به تازگی به نظر می‌رسد این امر متوقف شده است.

یکی از علل اصلی عقب‌نشینی و حضور کمرنگ امارات در عرصه بین‌المللی، به ذکر نام این کشور در خصوص پذیرش یکی از هواپیما‌های حامل نیرو‌های امنیتی عربستان است که در ترور جمال خاشقجی در استانبول نقش داشتند. در نتیجه تمام تحقیقات بین‌المللی بر هواپیما‌ها متمرکز خواهد شد.

در عین حال محمد بن زاید شریک محمد بن سلمان محسوب می‌شود و حتی از شراکت و ارتباط سیاسی‌شان در بسیاری از مسایل و پرونده‌های عربی سخن گفته می‌شود بر این اساس محمد بن زاید در کنفرانس سرمایه‌گذاری در عربستان شرکت نکرد تا با بن سلمان عکسی نداشته باشد.

در انتهای این مطلب آمده است: امارات متوجه این مسئله شد که عربستان با تمام قدرت و نفتی که دارد چه طور به یک کشور منزوی در جهان تبدیل شد و در نتیجه هرگونه ناکامی برای امارات که منجر به رسوایی بین‌المللی آن شود می‌تواند مشکلاتی را برای این کشور با جامعه بین‌المللی ایجاد کند که توان مقابله با آن را ندارد.