به گزارش افکارنیوز،

به رغم گذشت 27 روز از قتل خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول، هنوز جنازه این روزنامه نگار یافت نشده و حکومت آل سعود در این باره سکوت کرده است.

پایگاه اینترنتی روزنامه ینی شفق با انتشار گزارشی تحت عنوان 'تردید در شومینه' به تداوم تحقیقات امنیتی ماموران ترک درباره قتل خاشقچی و جزئیات بیشتری از بازرسی فنی اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در استانبول پرداخت و نوشت: نتایج تحقیقات قضایی ـ امنیتی ماموران ترک نشان می دهد که قتل خاشقچی به احتمال زیاد در اتاق سرکنسول عربستان انجام شده است چرا که کارشناسان در بازرسی فنی دریافتند که این اتاق به شکل ماهرانه ای پاکسازی شده به طوری که حتی اثر انگشتی نیز در این مکان دیده نمی شود.

رسانه های نزدیک به دولت ترکیه طی روزهای اخیر با استناد به تحقیقات ماموران قضایی ـ امنیتی این کشور مدعی شدند که عملیات شکنجه و قتل خاشقچی در ساختمان کنسولگری توسط ماموران اعزامی آل سعود، در مدت 2 ساعت انجام شده و جنازه وی در سه چمدان جاسازی و توسط یک مینی بوس به اقامتگاه سرکنسول عربستان در فاصله 300 متری ساختمان کنسولگری منتقل شده است.

رسانه های ترکیه با استناد به گزارش ماموران امنیتی مدعی شدند که مینی بوس سیاه رنگ ویتو، راس ساعت 15:08 چمدان های حامل جنازه خاشقچی را به اقامتگاه سرکنسول منتقل کرده است.

چندی پیش روزنامه ینی شفق با انتشار گزارشی تحت عنوان 'ادعای سوزاندن و نابودی جنازه خاشقچی با اسید' نوشت: همزمان با ادامه تحقیقات و جستجو برای یافتن جنازه خاشقچی، بار دیگر چشم ها به چاهی 12 متری در باغچه اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در استانبول دوخته شد و صادر نشدن اجازه مقامات سعودی برای بازرسی این چاه توسط ماموران ترک، حساسیت ها را برانگیخت.

این رسانه در گزارش امروز خود به نمونه برداری از شومینه اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی توسط کارشناسان و بازرسان امنیتی اشاره کرد و نوشت: پاکسازی و رنگ آمیزی شومینه مزبور بسیار مشکوک به نظر رسیده و این موضوع احتمال فرضیه سوزاندن بقایا و یا بخش هایی از جنازه خاشقچی را در این مکان تقویت می کند.

رسانه های ترکیه امروز دوشنبه اعلام کردند که دادستان کل عربستان که دیشب وارد استانبول شد و دادستان کل استانبول پس از دیدار و بررسی پرونده قتل خاشقچی، از محل وقوع جنایت قتل در ساختمان کنسولگری و نیز اقامتگاه سرکنسول بازدید خواهند کرد.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه دو روز پیش در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با روسای جمهوری روسیه و فرانسوی و صدر اعظم آلمان در پایان نشست چهار جانبه استانبول درباره سوریه بار دیگر خواستار معرفی آمران قتل خاشقچی از سوی آل سعودی شد.

وی خواستار مجازات همه مسببان و عوامل قتل خاشقچی شد و گفت: این جنایت در استانبول و در خاک ترکیه رخ داده و به همین علت ترکیه درخواست خود را برای استرداد متهمان دستگیر شده در عربستان به ریاض ارسال و اعلام کرده است که اگر آنها اقدام نمی کنند، سیستم قضایی ترکیه حاضر به محاکمه و مجازات متهمان است.

به گزارش ایرنا، جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود که در روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با خدیجه چنگیز نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرده بود، پس از ورود به کنسولگری ناپدید شده و از آن محل خارج نشد.

نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد ولی مقام های آل سعود به مدت 18 روز منکر اطلاع از وضعیت خاشقچی شدند.

حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف کرده و مدعی کشته شدن خاشقچی در پی یک مشاجره شد.

همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مامور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.

مقام های دولت ریاض مدعی بازداشت 18 مظنون در ارتباط با این پرونده شده اند ولی به رغم گذشت بیش از سه هفته از قتل، هنوز ابعادی از این پرونده مبهم مانده و تاکنون از پیکر خاشقچی، روزنامه نگار به قتل رسیده توسط عوامل آل سعود خبری در دست نیست و آمران و عاملان اصلی این جنایت نیز معرفی نشده اند.

دادستانی کل ترکیه دو روز پیش با تنظیم کیفرخواست و ارسال آن به وزارت دادگستری، خواستار استرداد 18 متهم به قتل جمال خاشقچی از عربستان سعودی شد ولی مقامات آل سعود هنوز به این درخواست پاسخ نداده اند.