به گزارش افکارنیوز،

منبعی در دفتر دادستانی کل استانبول امروز (دوشنبه) اعلام کرد که دیدار با «سعود المعجب» دادستان کل عربستان سعودی حول پرونده قتل روزنامه‌نگار منتقد در کنسولگری رضایت‌بخش نبود.

این مقام که خواست نامش فاش نشود به شبکه «الجزیره» گفت که دیدار «عرفان فیدان» دادستان کل استانبول با المعجب رضایت‌بخش نبوده و آنطور که انتظار داشتند پیش نرفته است.

وی با بیان اینکه از دادستان کل سعودی درخواست شده بود 18 شخص مظنون به قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار سعودی را به ترکیه استرداد کند، توضیح داد که المعجب با این مسئله مخالفت کرده و به هیچ‌وجه همکاری نمی‌کند.

این مقام ترکیه‌ای همچنین افزود که دادستانی کل استانبول هم‌اکنون با تیم تحقیقاتی پرونده خاشقچی جلسه‌ای برای ارزیابی دیدار با دادستان سعودی، برگزار کرده است.

دادستان کل عربستان سعودی امروز برای دیدار با دادستان کل استانبول به ترکیه سفر کرد. برخی منابع می‌گویند که پرونده‌ای 150 صفحه‌ای از یافته‌های پلیس ترکیه درباره قتل خاشقچی در اختیار وی قرار گرفته است. (جزئیات بیشتر)

خبرگزاری «آناتولی» دقایقی پیش گزارش داده بود که جلسه دیدار المعجب با فیدان که پشت درب‌های بسته برگزار شد، بعد از 75 دقیقه به پایان رسیده است.

بعد از نزدیک به سه هفته از ورودِ بی بازگشت این روزنامه‌نگار سعودی به داخل کنسولگری ریاض در استانبول، مقامات این کشور با انتشار بیانیه‌ای اعتراف کردند که خاشقچی در پی درگیری داخل این ساختمان کشته شده است. این در حالی است که در تمام این مدت سعودی‌ها نه تنها منکر مرگ وی می‌شدند بلکه اصرار می‌کردند خاشقچی از کنسولگری خارج شده است.

در بیانیه دیوان سلطنتی سعودی ادعا شده که خاشقچی بعد از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول، با عده‌ای که قصد «ترغیب کردن» وی برای «بازگشت» به ریاض را داشتند، درگیر و کشته شده است. دادستانی عمومی سعودی روز پنجشنبه قبل احتمال داد که قتل وی از پیش برنامه‌ریزی شده بود.

تیم تحقیقاتی ترکیه شامل بازرسان و نیروهای امنیتی این کشور دو بار جهت انجام تفتیش حول پرونده مفقود شدن خاشقچی، وارد ساختمان کنسولگری سعودی در استانبول شدند. پلیس ترکیه با ظن اینکه سه خودرو متعلق به کنسولگری سعودی در استانبول مفقود شده، دو منطقه (جنگل بلگراد و مزرعه‌ای در شهر یالووا) در نزدیکی شهر استانبول را بازرسی کرد. نیروهای امنیتی ترکیه همچنین روز پنجشنبه از آب داخل باغ کنسولگری سعودی در استانبول نمونه‌برداری کردند.

بعد از گزارش «نیویورک تایمز» مبنی بر به قتل رسیدن سپس تکه تکه شدن جسد خاشقچی برای انتقال راحت‌تر به بیرون از ساختمان کنسولگری، روزنامه «صاباح» ترکیه نیز بامداد چهارشنبه با انتشار نام و تصویر ۱۵ سعودی مشکوک به دست داشتن در پرونده خاشقچی، جزئیاتی جدید و تکان‌دهنده از این ماجرا منتشر کرد.