به گزارش افکارنیوز،

یونهاپ به نقل از کیم مین-کی نماینده حزب حاکم دموکراتیک کره جنوبی نوشته است آژانس جاسوسی کره جنوبی تدارکاتی را از جانب کره شمالی رصد کرده است. این آمادگی در راستای اجازه به ورود بازرسان‌ بین‌المللی برای بازدید از سایت های هسته‌ای و موشکی ارزیابی شده است.

این نماینده حزب دموکراتیک به خبرنگاران گفته است که مقامات اطلاعاتی معتقدند کره شمالی در حال آماده سازی شرایط به منظور ورود بازرسان به سایت آزمایش هسته‌ای پونگی-ری و سایت پرتاپ ماهواره سوهایی است.

وی گفته است هنوز تغییرات بزرگی در سایت هسته ای یونگبیون مشاهده نشده است. یونگبیون بزرگترین مجموعه هسته‌ای کره شمالی محسوب می‌شود.

کره شمالی انجام آزمایش‌های موشکی و هسته ای خود را سال گذشته متوقف کرد اما تا کنون به بازرسان بین المللی اجازه نداده به این کشور سفر کنند. کره شمالی در ماه می اعلام کرد سایت پونگی-ری را از کار انداخته است اما برخی معتقدند این اقدام صرفا نمایشی بوده و به آسانی قابل بازگشت است.

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ماه سپتامبر در دیدار با مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی وعده داد سایت سوهایی نیز بسته شود و کارشناسان برای مشاهده از رده خارج کردن این سایت آزمایش موتورهای موشک وارد کره شمالی شوند.

در همان زمان، رئیس جمهور کره جنوبی گفت کره شمالی با ورود بازرسان بین المللی برای رصد "اسقاط دائمی" تاسیسات کلیدی موشکی و اتخاذ گام‌های بیشتر مانند تعطیلی سایت یونگبیون در ازای اقدامات متقابل آمریکا، موافقت کرده است.

واشنگتن خواستار اتخاذ گام‌هایی مانند تعطیلی کامل تاسیسات هسته‌ای و موشکی کره شمالی پیش از تحقق خواسته‌های پیونگ یانگ مبنی بر کاهش تحریم‌های بین‌المللی و اعلام پایان رسمی جنگ کره است. این مساله نقطه اختلافی شدید میان واشنگتن و پیونگ یانگ و دلیل عدم پیشرفت مذاکرات ارزیابی شده است.