به گزارش افکارنیوز،

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اعلام کرد: مساله اصلی اعزام موشک‌های روسی است تعداد موشک‌های روسی که قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای را دارند، در حال افزایش است.

استولتنبرگ اعلام کرد: ما می‌دانیم که آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد تبعیت می‌کند. هیچ معاهده‌ای نمی‌تواند تنها با تبعیت یک طرف از مفاد آن، کارساز و موثر باشد.

وی ادامه داد: بنابراین ما از روسیه می‌خواهیم که این تضمین را بدهد که با شفافیت کامل پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد را اجرا می‌کند.

استولتنبرگ با اشاره به رزمایش ناتو اعلام کرد: در این رزمایش ۶۵ ناو، ۲۵۰ جنگنده در هوا، ۱۰ هزار خودرو بر روی زمین بسیاری کارشناس حوزه سایبری و بیش از ۵۰ هزار پرسنل از ۲۹ متحد ناتو حضور داشتند.

دبیرکل ناتو این رزمایش، یک رزمایش دفاعی بود. این تمرین به طور مستقیم علیه کشوری نبود. ما درباره آنچه انجام می‌دهیم، شفاف هستیم.

وی ادامه داد: ما این تمرینات را انجام می‌دهیم که قابلیت خود را ارتقا دهیم. تا نیروهای ضربتی ناتو را مورد آزمایش قرار دهیم و پیام روشنی به دیگران بدهیم.

ناتو و آمریکا بر این باورند که روسیه از سال ۲۰۱۳ معاهدهINF را نقض می‌کند.

به تازگی وزارت دفاع روسیه اظهار کرد، اروپا نخستین طرفی است که به دنبال خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد از این تصمیم ضربه می‌خورد