به گزارش افکارنیوز،

«علی الحسینی» سخنگوی «الحشد الشعبی»در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومة» اظهار داشت: برخی طرف‌های کرد این شایعه را ترویج می‌دهند که کرکوک به نیروهای پیشمرگه نیاز دارد اما کرکوک امن است و نیازی به هیچ نیروی اضافی ندارد و در این مدت شاهد هیچ شکاف امنیتی در این استان نبوده‌ایم.

الحسینی افزود: طرف کرد همواره درباره بازگشت داعش به کرکوک و عدم وجود امنیت در این استان و مناطق مختلف و روستاهای آن،وبازگشت پیشمرگه به آن، دروغ‌پراکنی می‌کند. در سالهای پیش با وجود حضور پیشمرگه در کرکوک، روزانه دست‌کم 10 انفجار در این استان روی می‌داد اما امروز کرکوک امن است و نیازی به نیروی دیگری ندارد.

سخنگوی الحشد الشعبی تاکید کرد که کردها از رسانه‌های خود برای اشاعه دروغ استفاده می‌کنند.

در پی اقدام «مسعود بارزانی» در برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان در 25 سپتامبر 2017، کرکوک از 16 اکتبر همین سال در کنترل کامل نیروهای ارتش عراق درآمد و نیروهای پیشمرگه کرد تابع برخی احزاب کرد عراقی تمامی مناطق مورد منازعه را ترک و پرونده امنیتی این منطقه زیرنظر بغداد قرار گرفت.

اما مسعود بارزانی رئیس وقت منطقه کردستان عراق و رئیس حزب دموکرات کردستان؛ همچنان در سخنانش اعلام می‌کرد که کرکوک بخشی از منطقه کردستان و پروژه استقلال از عراق است و بازپس داده نخواهد شد.

به دلیل همین مواضع بارزانی، برخی وی را متهم می‌کنند که با حمایت از بقایای داعش و گروه موسوم به «پرچم های سفید» در آن زمان و ایجاد ناامنی در مناطق مختلف موردمنازعه، دنبال اثبات ناتوانی نیروهای فدرال درتامین امنیت منطقه راهبردی و نفت خیز کرکوک و درنتیجه بازگشت پیشمرگه به این منطقه هستند.