به گزارش افکارنیوز،

یک هفته پس از  هشدار سازمان ملل متحد مبنی بر احتمال وجود خطر نسل کشی علیه اقلیت مسلمانان و موافقت دولت میانمار برای پذیرش  دوباره آنان، هزاران نفر از پناهندگان روهینگیایی آماده بازگشت به منطقه راخین در میانمار شده اند.

سه شنبه گذشته دولت های بنگلادش و میانمار پس از دو هفته  مذاکره،  با بازگشت مسلمانان روهینگیایی به  منطقه راخین میانمار موافقت کردند.

«مای اینت تو»، وزیر امور خارجه میانمار نیز با ابراز رضایت از نتیجه این مذاکرات، از آمادگی میانمار برای پذیرش مسلمانان روهینگیایی از اول نوامبر [فردا پنجشنبه] خبر داد.

شاهیدل هاکو، وزیر امور خارجه بنگلادش در این خصوص گفت: مرحله اول بازگشت مسلمانان روهینگیایی [به میانمار] از اواسط ماه نوامبر آغاز می شود.

او مدعی شد: ما در این مذاکرات، خواسته، انعطاف، و تطابق خود را نشان دادیم تا در سریعترین زمان شرایط را برای بازگشت  آن ها [مسلمانان روهینگیایی] به محل زندگیشان فراهم کنیم.

دولت میانمار اعلام کرده است که خانواده های روهینگیا درصدد بازگشت هستند. اما گروه های حقوق بشر گفته اند برخی ممکن است این کار را به صورت داوطلبانه انجام ندهند.

مسلمانان روهینگیایی یکی از ستمدیده ترین اقلیت های جهان هستند که همواره از نیاز های اساسی و بهداشتی که دولت میانمار باید در اختیارشان می گذاشت، محروم بوده اند.

پیش تر مارزوکی دروسمن، نماینده سازمان ملل در امور مسلمانان روهینگیا اعلام کرد به استثنای کشتار جمعی،  پیشگیری از تولد در اردوگاه ها نوعی نسل کشی مداوم محسوب می شود.

سازمان ملل برآورد کرده است حدود 10 هزار روهینگیایی از زمان یورش نیروهای دولتی میانمار موسوم به «تتمادا» به مسلمانان منطقه راخین این کشور کشته شده اند. همزمان با این حمله که در ماه اوت سال گذشته میلادی رخ داد 390 روستا کاملا تخریب شد و 700 هزار مسلمان روهینگیایی به اردوگاه های پناهندگان در مرز بنگلادش فرار کردند.