به گزارش افکارنیوز،

از نظر دولت افغانستان نمایندگان طالبان نباید در نشست‌های بین‌المللی که در سطح کشورهای منطقه و جهان برگزار می‌شوند حضور یابند زیرا به این گروه مشروعیت سیاسی می‌بخشد.

دولت روسیه برای حل این موضوع نشست صلح مسکو را به تعویق انداخت و از دولت افغانستان نیز برای حضور در این نشست دعوت کرد.

اعضای شورای عالی صلح و مقامات وزارت خارجه افغانستان در دو ماه گذشته چندین بار با مقامات روسی درباره چگونگی نشست صلح مسکو رایزنی کردند اما ظاهراً به توافق نرسیدند.

برخی از رسانه‌های بین‌المللی اعلام کردند که روسیه در نظر دارد تا نشست صلح مسکو را بدون اجازه و حضور مقامات افغان برگزار کند.

روسیه برخی از رهبران سیاسی افغان را بدون هماهنگی با دولت افغانستان برای شرکت در نشست صلح مسکو دعوت کرده است.

«رادیوآزادی» گزارش داد که روسیه در نظر دارد تا زمینه مذاکره بین رهبران سیاسی افغان و نمایندگان طالبان در مسکو را فراهم کند.

«رویترز» گزارش داد که این اقدام دولت روسیه خشم مقامات دولت افغانستان را برانگیخته است.

سفارت روسیه در کابل در دو ماه گذشته با ارسال دعوتنامه رسمی شماری از رهبران سیاسی افغان را به نشست صلح مسکو دعوت کرده است.

8 نفر از رهبران سیاسی افغان از جمله «حامد کرزی» رئیس جمهور سابق افغانستان و «عطامحمد نور» رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی به نشست صلح مسکو دعوت شدند.

«محمد یوسف سها» سخنگوی رئیس جمهور سابق افغانستان به «صدای‌آمریکا» گفت که کرزی در نشست صلح مسکو شرکت خواهد کرد.

«عطامحمد نور» رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی نیز تصریح کرد که مشکلی با مذاکرات اخیر آمریکا و گروه طالبان ندارد اما در نشست صلح مسکو شرکت خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد که اشرف غنی و آمریکا نمی‌توانند در مورد مذاکره آنها با گروه طالبان تصمیم بگیرند.

ظاهراً دولت افغانستان از برگزاری نشست صلح مسکو توسط روسیه و حضور نمایندگان طالبان در این نشست ناراضی است.

یکی از مقامات مقام افغان تصریح کرد، مذاکره با طالبان از چندین طریق باعث می‌شود تا روند صلح مورد حمایت آمریکا پیچیده‌تر شود.

وی افزود: ما بارها از روسیه درخواست کردیم که نشست صلح مسکو را برگزار نکند اما روسیه این درخواست دولت افغانستان را رد کرد.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزیر خارجه روسیه گفت: تلاش‌ها برای نهایی ساختن تاریخ برگزاری و فهرست شرکت کنندگان این نشست ادامه دارد و جزئیات آن نیز تا چند روز آینده اعلام خواهد شد.

اگرچه مقامات روسی درباره حضور طالبان در نشست صلح مسکو ابراز امیدواری کردند اما هنوز مشخص نیست که نمایندگان طالبان در نشست صلح مسکو شرکت خواهند کرد. اما «صدای آمریکا» گزارش داد که طالبان در نشست صلح مسکو شرکت خواهد کرد.

 کارشناسان بر این باورند که هیچ کشوری از جمله آمریکا و روسیه صلاحیت نمایندگی از مردم افغانستان را ندارد بنابراین بهتر است که طالبان به‌جای سایر کشورها با دولت افغانستان مذاکره کند.