به گزارش افکارنیوز،

 «مولانا سمیع الحق» یکی از شخصیت‌های مذهبی و سیاسی است که حمایت از گروه‌های اسلام گرا مشارکت در ائتلاف‌هایی مانند مجلس متحده عمل،کنفرانس دفاعی پاکستان و حمایت از طالبان همچنین صدور فتواهای مختلف، شخصیتی پیچیده از وی به وجود آورد که نقش مهمی در تحولات منطقه داشت.

سمیع الحق در سال 1937 میلادی در شهر اکوره ختک واقع در ایالت خیبرپختونخواه به دنیا آمد و از همان کودکی مشغول تحصیل در مدرسه دارالعلم حقانیه که توسط پدرش مولانا عبدالحق اداره می‌شد را آغاز کرد.

وی به سرعت توانست علاوه بر کسب علوم دینی مانند فقه،فلسفه، منطق، تفسیر و حدیث بر زبان‌های عربی، اردو، پشتو همچنین زبان‌های محلی مسلط شود.

مولانا سمیع الحق به خاطر تسلط بر علوم دینی به شیخ الحدیث مشهور شد و جایگاه ویژه بین علمای پاکستان به دست آورد.

در سال 1988 بعد از فوت مولانا عبد الحق فرزندش مولانا سمیع الحق مدیریت مدرسه جامعه حقانیه را به دست گرفت و به خاطر آموزش بیشتر طلبه‌هایی که بعدها از اعضای برجسته طالبان شدند به پدر معنوی این گروه شهرت پیدا کرد.

مولانا سمیع الحق در عرصه سیاسی با اعضای حزب جمعیت علمای اسلام دچار اختلاف شد و با شرکت در انتخابات سال‌های 1970،1977،1985 پیروز و به عنوان یکی از اعضای مجلس ملی پاکستان انتخاب شد.

در زمان زمامداری ژنرال ضیا الحق مولانا سمیع الحق حزب جمعیت علمای اسلام شاخه سمیع الحق را تأسیس کرد.

سمیع الحق از رهبران برجسته گروه حزب المجاهدین که در کشمیر فعال است بود به همین دلیل ارتش از وی پشتیبانی می‌کرد.

وی از اعضای مهم جنبش ختم نبوت ( دفاع از پیامبر) در سال 1974 و جنبش نظام مصطفی در سال 1977 الی 1985 بود.

سمیع الحق در سال 1985 به عنوان یکی از اعضای مجلس سنای پاکستان انتخاب شد و نظر خود را درباره اجرای قوانین شرعی مطرح کرد.

در سال 1991 مولانا سمیع الحق بار دیگر و برای مدت 6 سال به عنوان یکی از سناتورهای مجلس سنای پاکستان انتخاب شد.

مولانا سمیع الحق نقش مهمی در جهاد افغانستان و جنگ با نیروهای روسیه مستقر در این کشور داشت.

تمام شاخه‌های طالبان افغانستان و پاکستان احترام زیادی برای مولانا سمیع الحق قائل بودند به همین علت وی برای مذاکرات صلح با این گروه‌ها نقش کلیدی ایفا می‌کرد.

سمیع الحق از دوستان نزدیک ملا عمر رهبر اسبق طالبان بود که وی نیز در مدرسه جامعه حقانیه تحصیل کرد.

وی از بنیانگذاران ائتلاف مذهبی مجلس متحده عمل است که ریاست کنفرانس دفاعی پاکستان را نیز به عهده داشت.

در سال 2013 زمانی که طالبان با خوراندن قطره فلج اطفال به مخالفت برخاستند مولانا سمیع الحق با فتوای تاریخی خود مخالفت با گروه‌های پزشکی که مبارزه با فلج اطفال را در دستور کار خود داشتند، را اقدامی غیر اسلامی دانست.

دولت افغانستان بارها از مولانا سمیع الحق درخواست کرد که برای پیشبرد مذاکرات صلح با طالبان نقش آفرینی کند.

عمران‌خان نخست وزیر فعلی پاکستان روابط نزدیک با مولانا سمیع الحق داشت و به خاطر کمک مالی به مدرسه جامعه حقانیه همچنین ارتباط با سمیع الحق به طالبان خان مشهور شد.

در انتخابات مجلس سنای امسال عمران‌خان از مولانا سمیع الحق حمایت کرد اما وی نتوانست برای بار دیگر رأی بیاورد و به عنوان سناتور انتخاب شود.

سمیع الحق از مخالفان سرسخت مولانا فضل الرحمن رئیس شاخه دیگر حزب جمعیت علمای اسلام که مهره عربستان در پاکستان است بود و بسیاری از کارشناسان مولانا سمیع الحق را رقیب مهره آل سعود می‌دانند

این عالم دینی دیوبندی را پدر طالبان نام نهاده اند زیرا از جمله افرادی بود که تا آخرین لحظه عمر خواهان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان بود.