وزارت خارجه کره شمالی روز شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد اگر آمریکا تحریم ها را لغو نکند این کشور برنامه تقویت زرادخانه تسلیحاتی اتمی را شروع می کند.

اخبار بین الملل  - این بیانیه با اشاره به اجرای دوباره سیاست 'پیونگجین' که مربوط به راهبرد نظامی هسته ای این کشور به حساب می آید، افزوده است: چنانچه آمریکا تحریم ها را برطرف نکند این کشور رهیافت تقویت نیروی هسته ای نظامی و توسعه اقتصادی همزمان را به اجرا می گذارد.

این در شرایطی است که کره شمالی پیشتر تهدید کرده است چنانچه سیاست خصمانه آمریکا به همین شکل ادامه یابد این کشور از مذاکرات با واشنگتن نیز خارج خواهد شد.

این کشور آمریکا را متهم کرده است که هرگز به تعهداتی که در اجلاس سران دو کشور در سنگاپور در سال جاری میلادی داده ، عمل نکرده و برای پیشبرد برنامه خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره زمینه سازی نکرده است.

بیانیه ادامه می دهد: آمریکا تصور می کند که با سیاست تکرار تحریم ها می تواند کره شمالی را برای غیراتمی سازی ترغیب و تهدید کند در صورتی که این کشور اصلا به چنین ایده احمقانه ای لبخند نمی زند.

در این بیانیه که ظاهرا موسسه مطالعات آمریکا در وزارت خارجه کره شمالی منتشر کرده آمده است نمی توان همزمان با تحریم ها به دنبال بهبود روابط بود.

این اولین بار در سال جاری میلادی است که کره شمالی در بیانیه ای تصریح می کند که قصد دارد در صورت لغو نشدن تحریم ها آزمایش های موشکی بالستیک و اتمی را از سربگیرد.

بیانیه تاکید می کند که رفتار گستاخانه آمریکا برای مجبور کردن کره شمالی به خلع سلاح اتمی با تحریم، هرگز موضع این کشور را تغییر نخواهد داد و واشنگتن نمی تواند با نادیده گرفتن درخواست های پیونگ یانگ، این کشور را به زیر بکشد.

پیونگجین به معنای توسعه دوگانه با هدف توسعه برنامه هسته ای نظامی کره شمالی در کنار تلاش برای رشد اقتصادی به صورت همزمان طراحی شده است و این کشور در ابتدای سال جاری میلادی این سیاست را مورد اشاره قرار داده بود اما در ماه آوریل در اولین نشست سران دو کره اعلام کرد که آن را با نظرداشت تغییر شرایط متوقف کرده است.