به گزارش افکارنیوز،

«محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان طی اظهاراتی اعلام کرد که زمینه تامین صلح از نگاه سیاسی فراهم شده است و طالبان باید خود را برای مذاکرات داخلی بین طرف های افغانی، آماده کند.

رئیس جمهوری افغانستان که در دیدار با برخی از بزرگان قومی ولایت «پکتیکا» این اظهارات را مطرح می کرد گفت که از طالبان می خواهیم تا برای مذاکرات صلح داخلی آماده شوند زیرا ما اختیار صلح را به دست بیگانگان نخواهیم داد.

غنی همچنین گفت که افغانستان خواهان ایجاد صلح با پاکستان است چرا که این به نفع هر دو کشور و منطقه است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که خبرگزاری رویترز طی گزارشی اعلام کرد که روسیه نشست صلح مسکو را با وجود عدم رضایت دولت افغانستان برگزار خواهد کرد.

 روسیه بدون رضایت دولت افغانستان از برخی سیاستمداران افغان برای شرکت در مذاکرات صلح با نمایندگان طالبان در مسکو دعوت کرده و قرار است این نشست برگزار شود.

لازم به ذکر است که روسیه در ماه اگست امسال برگزاری یک نشست صلح چند جانبه را با شرکت نمایندگان گروه طالبان و ۱۲ کشور در مسکو پیشنهاد کرد.

قرار بود این نشست در ماه سپتامبر برگزار شود و نمایندگان گروه طالبان نیز برای شرکت در این نشست ابراز آمادگی کردند. اما برگزاری این نشست به درخواست «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان به تاخیر افتاد.

۳ مقام ارشد افغان به رویترز گفته اند که حکومت افغانستان از اصرار روسیه برای انجام این نشست ناراضی است.  

یکی از مقامات افغان گفت ما از روسیه خواستیم تا این نشست را لغو کند چون مذاکره با طالبان از چندین طریق سبب می‌شود تا روند صلح تحت حمایت آمریکا پیچیده تر شود. اما آنها (روس ها) این درخواست را رد کردند.