به گزارش افکارنیوز،

سخنگوی «ترزا می» نخست وزیر انگلیس گفت که مذاکرات برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) تا کنون ۹۵ درصد پیشرفت داشته و گفت‌وگوها همچنان ادامه دارد. 

برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند ترزا می بعد از توافق سرّی با بروکسل، در مذاکرات برگزیت پیشرفت کرده است و بریتانیا را در اتحادیه گمرکی نگه می‌دارد که در این صورت از مرز سخت میان ایرلندشمالی و جمهوری ایرلند اجتناب می‌کند.

گرچه چنین توافقی میان لندن و بروکسل می‌تواند بن‌بست مذاکرات را رفع کرده و پیشرفت زیادی در گفت‌وگوهای میان لندن و بروکسل ایجاد کند اما با واکنش‌ مخالفان درون پارلمان بریتانیا  بویژه از سوی نمایندگانی که خواستار جدایی کامل انگلیس از اتحادیه اروپا هستند، مواجه خواهد شد.

چند ماه بعد از رای مردم بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ میلادی، دولت انگلیس در سال ۲۰۱۷ مذاکرات خروج را با اتحادیه اروپا آغاز کرد ولی با وجود برگزاری بیش از یک سال و نیم مذاکره و با وجود نزدیک شدن به مهلت پایانی برای حصول توافق، اختلافات زیادی درباره نحوه خروج و آینده روابط دو طرف بویژه در مسائل مالی وجود دارد. 

انگلیس  اولین کشور عضو اتحادیه اروپا است که تصمیم به خروج از آن گرفته و درصدد است بر ورود مهاجران به این کشور کنترل بیشتری داشته باشد و در مسائل قضایی و قوانین، مستقل از دادگاه و پارلمان اروپا عمل کند. همچنین یکی از دلایل انگلیس برای جدایی از اتحادیه اروپا داشتن آزادی عمل در معاملات بین‌المللی است اما به دلیل امکان تنش در مرز ایرلندشمالی و جمهوری ایرلند که تنها مرز خاکی بریتانیا با اتحادیه اروپاست، لندن برای جدایی از بروکسل با احتیاط رفتار می‌کند.