به گزارش افکارنیوز،

روزنامه گلوبال تایمز روز دوشنبه گزارش کرد این پهپاد، حتی پیشرفته تر و بهتر از پهپاد معروف 'آر کی 170 ' است که آمریکایی ها از آن در عملیات ها و ماموریت های خود استفاده می کنند.

اخبار بین الملل 'شی ون' مهندس و طراح ارشد پهپاد 'سی اچ' چین که با نام رنگین کمان (چایهونگ) شناخته می شود به این نشریه گفت که این پهپاد به مراتب بهتر از پهپادهای آمریکایی است.

وی گفت با این حساب چین دومین کشوری است که پس از آمریکا قادر است پهپادهایی برای پرواز در مسافت ها و ارتفاعات بالا با سرعت بسیار زیاد و رادارگریز بسازد.

او افزود که این پهپاد می تواند برای ماموریت هایی در شرایط بسیار خطرناک از جمله برای ماموریت های نظارتی، شناسایی، حمایت های رزمی، پرتاب موشک، استفاده از تسلیحات هدایتگر و برای حمله به اهداف تعیین شده مورد استفاده قرار گیرد.

این هواپیمای بدون سرنشین چین دارای 10 متر طول و 22 متر پهنا است و می تواند با 13 هزار کیلوگرم بار از روی زمین برخاسته و تا ارتفاع 10 تا 13 کیلومتری پرواز کند و سرعت 5 تا شش دهم ماک دارد و می تواند برای 15 ساعت پرواز کند.

این پهپاد می تواند در اهداف و مناطق دشمن به دلیل اینکه به آسانی قابل شناسایی نیست نفوذ کند و ماموریت هایش را برای شناسایی تجهیزات دشمن انجام دهد.

این پرنده همچنین می تواند علایم راداری را نیز همزمان شناسایی کند در صفحه مانیتور خود مورد راستی آزمایی قرار دهد و سایت های موشکی، مرکز فرماندهی دشمن و تجهیزات دریایی آنها را نیز ردیابی کند.

این پهپاد پیشرفته ساخت چین بین یک یا دو سال دیگر ماموریت های آزمایشی خود را انجام می دهد و سپس توسط نیروی هوایی این کشور به خدمت گرفته خواهد شد.

'شی ون' گفت البته چین هنوز از لحاظ ساخت پهپاد و تجهیزات مختلف عقب تر از آمریکا و اروپا است اما می کوشد تا فاصله اش را با آنها کم کند.

به گفته وی چین هنوز از لحاظ فنی نتوانسته است همپای آمریکا باشد و برای همین امیدوار است با واشنگتن در این عرصه همکاری کند.

وی گفت که در آینده چین می خواهد روی ساخت این گونه پهپادها بخصوص پهپادهای عمود پرواز رادارگریز با قابلیت های بالای پروازی و فرود و سرعت بالا و توان رزمی بسیار قوی متمرکز شود.