به گزارش افکارنیوز،

سناتور برنی سندرز از نامزد‌های سابق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از جانب حزب دموکرات که در حال حاضر از سناتور‌های دارای گرایش‌های مستقل به شمار می‌رود گفت ترامپ دروغ‌گویی قهار است و باید استیضاح شود.

سندرز در گفتگو با تلویزیون سی ان ان گفت: «کاری که دموکرات‌های آمریکا بیش از پیش در تلاش هستند انجام بدهند این است که نماینده طبقه متوسط و کارگری آمریکا باشند و نه اینکه نماینده طبقه میلیاردر‌ها یا یک درصدی‌های آمریکا باشند. در حال حاضر آمریکا رئیس جمهوری دارد که در راس رهبری جمهوری خواهان قرار دارد و می‌خواست سی و دو میلیون آمریکایی را از خدمات درمانی محروم کند که دارا بودند. وقتی وی می‌خواست این کار را انجام بدهد ما درمقابل او ایستادیم و با او مبارزه کردیم. وقتی رئیس جمهوری می‌خواست یک تریلیون دلار را به صورت بخشودگی‌های مالیاتی به یک درصدی‌های کشور بدهد و بعدا با لایحه بودجه‌ای ظاهر شود که در آن بودجه بخش حمایت‌های دولتی از بهداشت و درمان یک تریلیون و پانصد میلیارد دلار و بودجه بخش حمایت از ناتوان‌ها هفتاد و دو میلیارد دلار در بازه زمانی ده ساله کاهش می‌یافت، ما درمقابل این کار‌ها ایستادیم و با او مقابله کردیم.»

سندرز در ادامه افزود: «رئیس جمهور (ترامپ) از کاهش قابل توجه بیکاری سخن می‌گوید. این سخن درست است همانطور که بیکاری در آلمان بسیار پایین است. بیکاری در ژاپن نیز بسیار پایین است. کانادا کمترین میزان بیکاری را در چهل سال اخیر داراست. انگلستان نیز همین وضع را داراست. بسیاری از کشور‌های بزرگ جهان در حال بیرون آمدن از بدترین رکود اقتصادی هستند که در سال ۲۰۰۸ رخ داد و شاهد سقوط وال استریت بودیم. اما واقعیت دیگری هم وجود دارد که دوستان ترامپ و خود از آن حرفی به میان نمی‌آورند و آن اینکه سی میلیون نفر در آمریکا هیچ بیمه‌ای ندارند و تعداد آمریکایی‌هایی بیشتر از این رقم نیز از پوشش بیمه‌ای کافی برخوردار نیستند. ده‌ها میلیون کارگر آمریکایی نیز در کشور هستند که تلاش می‌کنند هر ساعت هشت یا نه یا ده دلار حقوق دریافت کنند. مقامات دولت فعلی نه تنها دستمزد‌های پایه را افزایش نداده اند بلکه شماری از آن‌ها همانند لاری کادلر می‌گویند که اصل دستمزد‌های پایه، ایده‌ای بد است. این افرادی هستند که نه تنها واقعیت لزوم ایجاد تغییر را درک نمی‌کنند بلکه با فعالان صنایع سوخت‌های فسیل رفیق گرمابه و گلستان هستند که نتیجه آن ورود آلاینده‌های کربنی بیشتر به هوا است آنهم در شرایطی که لازم است شبکه تامین انرژی ما تغییر کند.»

سندرز گفت: «باتوجه به همه نکاتی که مطرح شد، مسئله اصلی در انتخابات پیش روی این است که مشخص کنیم آیا ما از داشتن رئیس جمهوری احساس راحتی می‌کنیم که دروغگویی قهار است. او هر روز دروغ می‌گوید. او درباره هر چیز قابل تصوری دروغ می‌گوید. مسئله اصلی در این انتخابات آن است که آیا ما آمریکایی‌ها از داشتن رئیس جمهوری احساس راحتی داریم که تلاش می‌کند مردم را براساس رنگ پوست یا کشور خاستگاه اصلی شان یا گرایش‌های جنسیتی یا دینشان دچار تفرقه کند و وحدت را از بین ببرد. در نهایت باید عرض کنم که مردم آمریکا دوست ندارند کشور ما در چنین جهتی حرکت کند.»

برنی سندرز در پاسخ به این سوال که اگر دموکرات‌ها کنترل مجلس نمایندگان را در دست بگیرند ترامپ را باید استیضاح کنند گفت: «من دوست دارم دموکرات‌ها این کار را انجام بدهند. من بیش از هر کار دیگری برای رسیدن به این نقطه تلاش خواهم کرد. من می‌خواهم حداقل دستمزد در آمریکا که در حال حاضر در حد حقوق کافی برای نمردن از گرسنگی و به میزان هفت دلار و بیست و پنج سنت در هر ساعت است به پانزده دلار افزایش یابد تا طبقه کارگری با عزت زندگی کند.»