به گزارش افکارنیوز،

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه پیشنهاد تشکیل ارتش اروپایی را مطرح کرد.

ماکرون در گفت‌وگو با رادیو Europe 1، درباره امنیت، انتخابات‌های اروپایی و سیاست نظامی اروپا موضع‌گیری کرد و گفت که پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد (INF) نماینده امنیت اروپاست و پیشنهاد داد که اروپا باید ارتشی به معنای واقعی داشته باشد.

ترامپ پس از اینکه روسیه را به نقض «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» متهم کرد، تهدید کرد کشورش را از آن خارج می‌کند. وی گفت: «ما طرفی هستیم که داخل توافق مانده‌ایم و آن را رعایت کرده‌ایم ولی روسیه، متأسفانه، از آن پیروی نکرده است. بنابراین، ما این توافق را خاتمه خواهیم داد و از آن خارج می‌شویم.»

رئیس‌جمهور آمریکا اضافه کرد: «روسیه این توافق را نقض کرده است. آنها سال‌ها است که این توافق را نقض کرده‌اند. نمی‌دانم  رئیس‌جمهور اوباما چرا در این مورد مذاکره نکرد یا از این توافق خارج نشد. ما دیگر به آنها اجازه نخواهیم داد یک توافق هسته‌ای را نقض کنند و در شرایطی که ما اجازه کار تسلیحاتی نداریم آنها این کار را انجام دهند.»

«پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» ایالات متحده آمریکا و روسیه را از تملک، تولید یا پرتاب آزمایشی موشک‌های کروز با برد بین ۳۰۰ تا ۳۴۰۰ مایل منع می‌کند. روسیه تأکید کرده که تا زمان پایبندی آمریکا به این پیمان پایبند می‌ماند، اما ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه سال گذشته گفت هر اقدامی که آمریکا درباره این توافق انجام دهد با حرکتی مشابه تلافی خواهد شد.

ماکرون همچنین گفت: «ما اگر در زمینه تشکیل ارتش واقعی اروپایی تصمیم نگیریم، نمی‌توانیم از اروپایی‌ها دفاع کنیم.» این مقام اروپایی تاکید کرد که اروپا باید به وسیله راهکاری حقیقی بدون وابستگی به آمریکا از خود دفاع کند.

رئیس‌جمهور فرانسه تاکید کرد که ملی‌گرایی افراطی و  نیروهای خارجی تهدیدی برای تمامیت ارضی اروپا محسوب می‌شوند و اعلام کرد که وی خواهان اروپای مستقل و دارای روابط چندجانبه است.