به گزارش افکارنیوز،

مقام های آمریکایی گفتند: دولت ترامپ مذاکراتی را درباره استفاده از سربازان ارتش آمریکا برای ساخت تاسیسات و مراکز بازداشت مهاجران خارجی در مرز مکزیک انجام داده است ولی این ایده با مخالفت پنتاگون روبرو شده است.

اخبار بین الملل - بر اساس این گزارش، مقام های آمریکایی که نامشان فاش نشده تاکید کردند که وزارت دفاع ایالات متحده با ایده مطرح شده از سوی دولت ترامپ برای استفاده از ارتش در ساخت تاسیسات و مراکز بازداشت و نگهداری مهاجران خارجی در مرز مکزیک مخالفت کرده و این مساله نشانگر تنش در داخل دولت ترامپ بر سر استفاده از منابع نظامی و ارتش برای مقابله با مهاجران خارجی است.

این تنش ها در شرایطی است که مساله مهاجرت به یکی از اولویت های اصلی دونالد ترامپ در انتخابات میان دوره‌ای کنگره تبدیل شده است.

هفته گذشته ارتش آمریکا اعلام کرد که حدود 7 هزار سرباز به مرز مکزیک اعزام خواهند شد. این در حالی است که کاروان های گسترده ای از مهاجران خارجی از کشورهای آمریکای مرکزی در حال نزدیک شدن به مرزهای آمریکا هستند.

مقام های آگاه آمریکایی فاش کردند که ارتش ایالات متحده با طرح پیشنهادی وزارت امنیت داخلی در ماه گذشته برای ساخت مراکز نگهداری و بازداشت مهاجران خارجی مخالفت کرده است. پنتاگون با مخالفت خود با این طرح عملا تضمین داده است که ماموریت نیروهای نظامی در مرز مکزیک تنها حمایت از پرسنل دولتی در تقویت امنیت مرزها خواهد بود.

ترامپ هفته قبل گفته بود که قصد دارد برای مهاجرانی که خواستار ورود به خاک آمریکا هستند، شهرهای چادری در مناطق مرزی احداث کند و این مهاجران باید تا زمانی که دولت به درخواست پناهندگی آنها رسیدگی می کند، در این شهرهای چادری تحت نظر و مراقبت باشند.

روبرت منینگ سخنگوی پنتاگون در جمع خبرنگاران تاکید کرد: بیش از 4800 نظامی آمریکایی تا روز دوشنبه در نزدیکی مرز مکزیک مستقر شده اند. این رقم به زودی به 7000 نفر خواهد رسید.

دونالد ترامپ هجوم فزاینده مهاجران خارجی به سوی مرزهای ایالات متحده را "اشغال" ارزیابی کرده و به نظامیان ارتش دستور داده است تا در مناطق مرزی مستقر شوند.

ترامپ اخیرا نیز طرح و برنامه های ایالات متحده را برای تغییر سیاست مهاجرت و محدود کردن پذیرش پناهجویان خارجی را اعلام کرد و گفت: قصد دارم تا به سیاست "گرفتن و رها کردن" پایان دهم، سیاستی که مبتنی بر بازداشت مهاجران در طول مرزها و آزاد کردن آنها در جامعه آمریکا است تا زمانی که منتظر برگزاری دادگاه هستند.

بسیاری از گروه های حامی حقوق بشر از جمله اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا دولت ترامپ را به سیاسی کردن ارتش در آستانه انتخابات هفته آینده کنگره متهم کرده اند.