به گزارش افکارنیوز،

شبکه الجزیره قطر گزارش داد: ' نزار العدسانی' در هفتمین همایش سالیانه بخش نفت کویت، اعلام کرد که اوضاع بعد از آنکه عربستان از امضای موافقتنامه ویژه همکاری دو جانبه در چاه‌های نفتی 'الخفجی' و 'الوفره'، خودداری کرد، بدتر هم شده است.

وی با تاکید بر آنکه وضع بدتر از آن است که پیش بینی می‌شد، توضیح داد: موافقتنامه دو کشور برای امضا آماده است، اما توافق‌ها بعد از آن شکست خورد که امور سیاسی جای مسایل فنی را در این پرونده گرفت.

العدسانی با اشاره به سفر اواخر سپتامبر 'محمد بن سلمان' ولیعهد سعودی به کویت هم گفت:: این سفر خوب و موفقیت آمیز نبود.

بن سلمان ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) در سفری که تنها چند ساعت طول کشید به کویت رفت. سفری که با حاشیه‌های همراه بود. حاشیه‌هایی که در نهایت امیر کویت را وادار به صدور دستور قطع مذاکرات و درخواست از ولیعهد سعودی برای ترک خاک کویت کرد.

گزارش‌های منتشره نشان داد محمد بن سلمان در مذاکرات خود با شیخ نواف الاحمد ولیعهد کویت از موضع قدرت و غرور مطالبی را از او درخواست کرده بود که اجرای آن برای هیچ کشوری از جمله کویت قابل قبول نبود.

او از مقامات کویت خواسته بود تا مناطق تقسیم شده بی طرف، الوفره، خیران و بندر الزور به عربستان ملحق شود و امیر و ولیعهد کویت رسما این مسئله را امضا و ابلاغ نمایند و در غیر این صورت دولت کویت می‌بایست مبلغ بیست میلیارد دینار کویتی به ریاض بپردازد.

بن سلمان همچنین گفته بود در صورت تایید شروط از سوی کویت، سعودی با اقداماتی چاه‌های نفتی الوفره و الخفجی را برای جبران خسارات کویت فعال خواهد کرد.

اختلاف بین دو کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی موجب بسته شدن میدان‌های نفتی در منطقه بی طرف به ویژه دو میدان 'الخفجی' و 'الوفره' شد و تاکنون تمامی تلاش‌ها برای حل مشکل و بازگشایی این چاه‌ها بی نتیجه مانده است.

از میدان نفتی الخفجی روزانه بین ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام و از میدان نفتی الوفره هم ۲۲۰ هزار بشکه نفت سنگین عربی تولید می‌شد.