به گزارش افکارنیوز،

«علی برکه» نماینده حماس در لبنان هشدار داد آمریکا در راستای خدمت به اجرایی شدن «معامله قرن» اردوگاه‌های فلسطینی در لبنان را متشنج می‌کند.

بر اساس گزارش خبرگزاری «آناتولی»، برکه گفت حوادث امنیتی اخیر در اردوگاه‌ «المیه و میه» در صیدای لبنان به آرمان فسلطین صدمه می‌زند و به طرح موسوم به «معامله قرن» خدمت می‌کند، طرحی که به دنبال کنار زدن مسأله فلسطین و حق بازگشت است.

نماینده حماس تصریح کرد دولت آمریکا پس از اینکه تصمیم‌هایی درباره یهودی‌سازی قدس گرفت به مرحله دوم از معامله قرن منتقل شد که همان از بین رفتن حق بازگشت آوارگان فلسطینی است.

وی افزود همچنین واشنگتن پس از قطع کمک‌ها به «آنروا» (آژانس کاریابی و امداد به آوارگان فلسطینی) شروع به تحریک‌ برخی طرف‌های فلسطینی علیه طرف‌‌های دیگر کرد و درگیری‌هایی میان آنها به راه انداخت. حوادث امنیتی و درگیری‌ها در اردوگاه المیه و میه در راستای تخریب اردوگاه‌ها، آواره کردن اهالی آن و خط زدن حق بازگشت آوارگان با هدف جلب رضایت رژیم صهیونیستی و اجرایی شدن معامله قرن صورت می‌گیرد.

معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان منازعه «اسرائیل» با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است. در این طرح و مذاکرات بعدی، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و حق بازگشت آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.

اردوگاه فلسطینی «المیه و میه» در صیدای لبنان طی چند هفته اخیر شاهد درگیری‌های شدید میان دو گروه فلسطینی «فتح و انصارالله» بود که طی آن چندین نفر کشته و زخمی شدند؛ در نهایت «جمال سلیمان» دبیرکل جنبش انصارالله چهارشنبه هفته جاری طی توافق صورت‌گرفته، این اردوگاه را ترک کرد و بار دیگر آرامش در المیه و میه برقرار شد.