به گزارش افکارنیوز،

«محمد فیصل» سخنگوی وزارت خارجه پاکستان طی بیانیه ای ضمن حمایت از تلاش های روسیه در راستای برقراری امنیت در افغانستان، گفت که مسئله افغانستان تنها از طریق سیاسی قابل حل است.

وی افزود که همه طرف های شرکت کننده در این نشست باید ضمن در نظر گرفتن منافع کشورهای همسایه افغانستان، از موضع سخت خود کناره گیری کرده  و  انعطاف بیشتری در این زمینه به خرج دهند.

لازم به ذکر است که گفتگوهای صلح چند جانبه افغانستان روز جمعه (۱۸ آبان)  در مسکو با مشارکت نمایندگانی از گروه طالبان و شورای عالی صلح افغانستان برگزار شد. این نخستین باری است که هیئتی از نمایندگان طالبان در نشست صلح مسکو شرکت می کند.

دولت افغانستان  دراین نشست حضور رسمی نداشت و شورای عالی صلح این کشور به عنوان نهاد مستقل در این نشست شرکت داشت.

دولت افغانستان همواره تاکید داشته که روند مذاکرات صلح با طالبان باید به رهبری افغان‌ها و با مالکیت افغان‌ها انجام شود و به همین دلیل در نشست مسکو حضور رسمی نداشت.

مذاکرات مسکو نقش روسیه را در افغانستان به ویژه در مذاکرات صلح این کشور با گروه طالبان افزایش می‌دهد. ده‌ها سال پس از آنکه شوروی از این کشور خارج شد، روسیه تلاش دارد تا با سرمایه گذاری، حمایت‌های دیپلماتیک و فرهنگی و پشتیبانی نظامی از دولت افغانستان نقش خود را در این کشور افزایش دهد.

این مذاکرات در حالی برگزار می‌شود که زلمای خلیل زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان، دور دوم سفرهای خود به منطقه را آغاز کرده و در تلاش است تا به مذاکرات صلح افغانستان با ابتکار آمریکا جان تازه ببخشد.

گروه طالبان یک ماه پیش تایید کرد که نمایندگان این گروه با خلیل زاد در قطر گفتگو کردند.