به گزارش افکارنیوز،

«محمد العمادی» نماینده کمیته قطر در بازسازی غزه پنجشنبه هفته گذشته وارد نوار غزه شد و 15 میلین دلار کمک این کشور برای پرداخت حقوق کارمندان نوار غزه را با خود آورد؛ حقوقی که دیروز (جمعه) و امروز میان کارمندان توزیع شد تا بخشی از مطالبات به تعویق‌افتاده آنها باشد و تا حدی آرامشان کند.

بر اساس گزارش روزنامه لبنانی «الاخبار»، العمادی طی سخنانی در نوار غزه اعلام کرد: درباره موضوع گذرگاه آبی و بسیاری امور دیگر به توافق رسیدیم.

العمادی توضیح بیشتری در این رابطه نداد اما الاخبار به نقل از منابع آگاه نوشت: قطری‌ها با اسرائیل بر شروع مقدمات ایجاد گذرگاهی آبی میان غزه و قبرس با نظارت بین‌المللی و امنیتی اسرائیل به توافق رسیده‌اند اما تل‌آویو خواستار حضور فیزیکی خود در این گذرگاه شده است.  

در ادامه این گزارش آمده است حماس با نظارت ویدئویی بر این گذرگاه مانند نظارتی که در گذرگاه رفح پس از 2005 به وجود آمد، به علاوه نظارت بین‌المللی موافقت کرده است.

از سوی دیگر «یحیی السنوار» رئیس دفتر سیاسی حماس در نوار غزه اعلام کرد هیچ رابطه‌ای میان کمک مالی قطر و هر توافق آتش‌بسی با رژیم صهیونیستی وجود ندارد ، راهپیمایی‌های بازگشت ادامه پیدا خواهد کرد و دیوار محاصره 11 ساله بر این منطقه در حال فرو ریختن است و به شکل کامل فرو خواهد ریخت.

خلیل الحیه عضو ارشد حماس شهریورماه سالی جاری گفت مشخص است که رفع محاصره از غزه، تاسیس بندری برای غزه و کرانه باختری و قدس است. مردم فلسطین نیازمند گذرگاهی آبی هستند که آنان را با دنیای خارج مرتبط کند. «دریای ما تنها دریچه ما به سوی جهان است و خواستار ارتباط مستقیم زیر نظر سازمان ملل هستیم».