به گزارش افکارنیوز،

نیروهای امنیتی افغان به زور وارد مدرسه پسرانه افغان-ترک شدند و شماری از شاگردان و اساتید حاضر در مدرسه را بازداشت و به مکان نامعلومی بردند.

گفته می‌شود که نیروهای افغان پس از نیم ساعت به مدرسه دخترانه افغان-ترک در شهر هرات نیز حمله کردند.

چند ماه پیش نیز نیروهای امنیتی به یکی از مدارس افغان-ترک در ولایت جوزجان حمله کردند و چهار معلم این مدرسه را به اتهام ارتباط با جنبش گولن و کودتا در ترکیه بازداشت کردند.

گفتنی است پس از آنکه فتح‌الله‌گولن توسط «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه به کودتا در این کشور متهم شد، دولت ترکیه برای مسدود کردن مدارس و مانع شدن فعالیت‌های گولن در سراسر جهان و افغانستان تلاش کرد.

در خردادماه سال گذشته نیز مقامات افغان و ترکیه پیش‌نویس قراردادی را آماده کردند که کنترل بیش از ده مدرسه وابسته به «فتح‌الله گولن» موسوم به افغان-ترک به دولت ترکیه واگذار شود که اعتراضات مردمی را به همراه داشت.

نهایتا اسفند ماه سال گذشته «ابراهیم شینواری» سرپرست وزارت آموزش و پرورش افغانستان توافقنامه واگذاری مدارس افغان-ترک را با وزیر آموزش و پرورش ترکیه به امضا رساند.

مدارس گولن در ولایت‌های قندهار، بلخ، کابل، جلال‌آباد و شبرغان فعال هستند و برای دستکم هشت هزار دانش‌آموز افغان زمینه تحصیل را فراهم کرده‌اند.