به گزارش افکارنیوز،

"ولادیمیر واتینکوف" مدیر آزمایشگاه ویژه وابسته به وزارت دفاع روسیه گفت: نتایج تجزیه و تحلیل مستقل آزمایشگاه شیمیایی و تحلیلی بر روی نمونه‌هایی که از مناطق ادعایی استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه به دست آمده ثابت کرد که همه اتهاماتی که علیه دولت سوریه مبنی بر استفاده از این نوع سلاح‌ها مطرح شده دروغ است.

وی در گفتگو با روزنامه "کراسنایا زفیردا"گفت: از سال ۲۰۱۴، میلادی تاکنون کارگروه آزمایشگاهی بیش از ۷۰۰ نمونه مختلف از مکان‌های ادعایی استفاده از سلاح‌های شیمیایی را تجزیه و تحلیل کرده و نتایج این تحلیل‌ها به وزارت دفاع و وزارت خارجه روسیه ابلاغ شده است.

این مسئول روسی تاکید کرد که نتایج تحقیقات توسط وزارت دفاع و وزارت خارجه این کشور به عنوان شاهدی بر دروغ بودن ادعا‌های استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه در شورای امنیت سازمان ملل و سازمان منع اشاعه تسلیحات شیمیایی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

دولت سوریه بار‌ها تاکید کرده است که هدف آمریکا و غرب از متهم کردن ارتش سوریه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی توجیه کردن ادامه تجاوز و حضور غیرقانونی در این کشور است.

دمشق همچنین تاکید کرده است که هیچگونه سلاح شیمیایی در اختیار نداشته و هرگز از این نوع سلاح‌ها در این کشور استفاده نکرده است.