به گزارش افکارنیوز،

«نیویورک تایمز»، از استعفای مدیر منطقه «خلیج فارس» در شورای امنیت ملی کاخ سفید و کسی که مسئول پیگیری سیاستگذاری در قبال عربستان سعودی و پرونده قتل «جمال خاشقچی» بوده، خبر داده است.

طبق گزارش این روزنامه آمریکایی، «کریستن فونتنرُز»  مقام ارشد کاخ سفید که مسئول سیاستگذاری در زمینه مواضع آمریکا در قبال عربستان سعودی بوده، روز جمعه (۲۵ آبان) از سمت خود استعفا داد.

از نظر نیویورک تایمز، استعفای این مقام در کاخ سفید شاید نشانه‌ای از تفرقه در درون دولت ترامپ بر سر نوع پاسخگویی به قتل جمال خاشقچی باشد.

به گفته دو فرد مطلع به این روزنامه گفتند، کریستن فونتنرُز برای اتخاذ تدابیر سرسختانه علیه حکومت عربستان سعودی تلاش کرده بود و جهت صحبت درباره اعمال تحریم‌هایی که دولت آمریکا در روزهای اخیر قول اعمال آنها علیه افراد مسئول قتل خاشقچی را داده، به ریاض سفر کرده بود .

بنا بر گفته منابع مطلع، خانم فونتنرُز به طور خاص بر لزوم اضافه شدن نام «سعود القحطانی» مشاور ارشد محمد بن سلمان ولی‌عهد عربستان سعودی به لیست تحریم‌ها تاکید داشت و در نهایت هم چنین شده بود.

نیویورک تایمز می‌نویسد: «شرایط دقیق منجر به خروج او (از کاخ سفید) نامشخص است و معلوم نیست که آیا حمایت او از لزوم پاسخ تند به قتل (جمال خاشقچی) برخی‌ها را در کاخ سفید عصبانی کرده باشد یا خیر».

به گفته دو منبع مطلع آمریکایی، «وقتی او (از ریاض) به واشنگتن برگشت، با روسایش در شورای امنیت ملی مشاجره کرد، جایی که خودش در آن به عنوان مدیر منطقه خلیج فارس کار کرده بود».

نیویورک تایمز از شورای امنیت ملی کاخ سفید درباره ماجرای استعفای «کریستن فونتنرُز» سوال کرده اما این شورا از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

با رجوع به صفحه «لینکد این» فونتنرُز آمده که او از ماه مارس در شورای امنیت ملی بوده و از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ در وزارت خارجه آمریکا حضور داشت.

در روزهای اخیر فشارها بر دولت آمریکا برای نشان دادن شدت عمل در قبال قتل جمال خاشقچی تشدید شده است.

پس از آنکه رسانه‌ها گزارش دادند «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا» (سیا) به این جمع‌بندی رسیده که ولیعهد سعودی دستور ترور خاشقچی را صادر کرده رئیس‌جمهور آمریکا بامداد یکشنبه (به وقت تهران) گفت واشنگتن ظرف دو روز آینده مشخص خواهد کرد چه کسی این کار را انجام داده است.

«دونالد ترامپ» این ارزیابی سیا را «بسیار خام اما محتمل» دانست و گفت واشنگتن گزارش کاملی را در این باره منتشر خواهد کرد. او گفت این گزارش مشخص خواهد کرد چه کسی این قتل را انجام داده است.

جمال خاشقچی روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی دهم مهرماه برای دریافت مدارک مرتبط با ثبت ازدواج خود به کنسولگری ریاض در استانبول ترکیه رفت اما در این کنسولگری توسط تیم اعزامی از عربستان سعودی به قتل رسید و بدنش هم مثله شد.

هرچند عربستان سعودی در ابتدا اعلام کرد که خاشقچی از کنسولگری خارج و بعد ناپدید شد، اما مقام‌های ریاض به دنبال تشدید فشارهای رسانه‌ها و مقام‌های ترکیه‌ای ابتدا قتل او در کنسولگری را تایید کردند و و بعد هم به مثله شدن او اذعان کردند.

طبق روایت ادعایی ریاض، این کار بدون اطلاع محمد بن سلمان انجام شد. این در حالی است که در تیم اعزامی ترور خاشقچی، افرادی هستند که روابط بسیار نزدیکی با شخص ولی‌عهد دارند و همین موضوع سبب شده حتی دوستان آمریکایی عربستان سعودی هم درباره روایت ریاض ابراز تردید کرد‌ه‌اند.