به گزارش افکارنیوز،

محمد البخیتی در گفتگو با شبکه تلویزیونی المیادین در تشریح پیشنهاد اخیر این جنبش برای توقف عملیات نظامی در تمام جبهه‌ها و در پاسخ به این پرسش که چرا در حالی که همه فشار‌ها علیه ائتلاف سعودی در جریان بود جنبش انصار الله گام نخست را برای آتش بس برداشت، گفت: «همه می‌دانند هنگامی که عربستان حمله خود را علیه یمن آغاز کرد، ما برای دفاع از خود تا پس از گذشت ۴۰ روز حتی یک گلوله هم شلیک نکردیم. هدف ما از تأخیر در پاسخ دادن، اعطای فرصت به عربستان برای بازبینی در محاسبات و اتمام حجت با متجاوزان بود.»

وی افزود: «اکنون پس از گذشت چهار سال از این جنگ، عربستان بهانه جویی می‌کند که به خاطر دفاع از خود در مقابل موشک‌هایی که به خاک این کشور شلیک می‌شود و در واکنش به حملات ارتش یمن در مرزهایش به این جنگ ادامه می‌دهد. از این رو تصمیم ما برای اعلام توقف شلیک موشک و حملات پهپادی در راستای اتمام حجت و از بین بردن بهانه جویی‌های ائتلاف متجاوز برای حمله به یمن بود. در این طرح ما برای متوقف کردن عملیات نظامی در جبهه‌های مختلف اعلام آمادگی کرده ایم تا زمینه را برای برقراری صلح فراهم کنیم. من اکنون به نمایندگی از جنبش انصار الله اعلام می‌کنم ما آنگونه که مرد جنگ هستیم مرد صلح نیز هستیم و ائتلاف متجاوز و کشور‌هایی که برای توقف جنگ در یمن فراخوان صادر کردند اگر در ادعا‌ها و نیات خود صادق باشند به طرح ما برای توقف عملیات نظامی پاسخ می‌دهند و اگر پاسخ ندهند ما نیز برای ادامه جنگ آماده ایم و مانند چهار سال پیش و حتی بیشتر از آن مقاومت خواهیم کرد.»

البخیتی در پاسخ به این پرسش که جنبش انصار الله چرا زمان کنونی را برای اعلام طرح توقف عملیات نظامی مناسب دیده است و چه تضمینی برای پایبندی طرف مقابل وجود دارد، گفت: «همگان می‌دانند فراخوان‌های آمریکا برای توقف حمله علیه یمن صادقانه نبود، چرا که پس از این فراخوان تنش‌های نظامی در الحدیده از سوی ائتلاف متجاوز تشدید شد و تشدید تنش‌ها از مهلت تعیین شده ۳۰ روزه عبور کرد و این یعنی فراخوان‌های توقف جنگ صادقانه نبوده است. جامعه جهانی درباره قضیه جمال خاشقجی با وجود اینکه واکنش افکار عمومی جهانی و خشم بسیاری از کشور‌ها را در پی داشت، چه گامی برداشت؟ جامعه جهانی درباره قضیه یمن با وجود کشته شدن ده‌ها بلکه صد‌ها هزار نفری که به دلیل قحطی ناشی از محاصره علیه یمن کشته شدند، چه واکنشی نشان داد و چرا در این زمینه اقدامی نکرده و نمی‌کند در حالی که همه می‌دانند قاتل یک نفر، یعنی محمد بن سلمان است؟»

البخیتی ادامه داد: «از این رو بعید نیست درخواست آمریکا و انگلیس برای توقف جنگ به خاطر اعمال فشاری بوده باشد که علیه کشور‌های متجاوز به راه افتاده است، هر چند این درخواست‌ها صادقانه نبود. بر این اساس من فکر می‌کنم زمان پیشنهاد طرح ما زمان مناسبی است، اولا به خاطر اتمام حجت و ثانیا به خاطر راستی آزمایی ادعا‌های آمریکا، انگلیس و سایر کشور‌ها در زمینه تمایل آن‌ها برای برقراری صلح، تا همگان بدانند آیا این ادعا‌ها صادقانه بوده است یا دروغین. این در حالی است که ائتلاف متجاوز همچنان به آماده سازی گسترده نیرو‌های خود در جبهه ساحل غربی برای آغاز دور پنجم عملیات ادامه می‌دهد. البته نبرد‌ها هیچگاه به طور کامل متوقف نشده و توقف مقطعی آن به خاطر کاسته شدن از قدرت نظامی دشمن در انجام عملیات بوده است.»

وی گفت: «طبیعتا دشمنان در مراحل گذشته همیشه پیشنهاد هرگونه طرح از سوی ما برای برقراری صلح را پای ضعف ما گذاشته و به آن پاسخ نداده اند، ولی بعدا برای آنان آشکار شده است که ما همچنان قدرتمند هستیم و زیان‌های گسترده‌ای به آنان وارد می‌کنیم. اکنون پس از وارد آوردن شکست‌های سنگین به مزدوران، به مرحله شکسته شدن معادله قدرت به سود نیرو‌های ارتش ملی نزدیک شده ایم، ولی با این وجود در مقابل خداوند و همچنین ملت یمن که در نتیجه ادامه این محاصره دچار رنج و عذاب شده است احساس مسئولیت کرده و این بار نیز با دشمن اتمام حجت می‌کنیم و به آنان برای برقراری صلح و پایان محاصره فرصت می‌دهیم. بدون شک پاسخ ندادن دشمن به این پیشنهاد باعث می‌شود فرزندان ملت یمن بیشتر از گذشته به جبهه‌های جنگ روی آورند.»

البخیتی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا پس از طرح این پیشنهاد امید بیشتری برای برگزاری مذاکرات بین طرف‌های یمنی به وجود خواهد آمد، گفت: «ما امیدواریم پیشنهاد این طرح از سوی ما باعث ایجاد تغییرات بزرگی در سطح منطقه‌ای و بین المللی شود، چرا که می‌دانیم تدوام جنگ و تجاوز علیه یمن به لحاظ اقتصادی و راهبردی به سود آمریکاست و منافع منصور هادی و نیرو‌های وابسته به او با ادامه جنگ و بحران تأمین می‌شود. رهبران سعودی و اماراتی نیز به این نتیجه رسیده اند که با جنگ نمی‌توانند نتیجه این بحران را تعیین کنند و اقدامات آنان فقط به خاطر انتقام جویی و از روی خشم و نفرت است. با این اوصاف پیشنهاد ما به صورت جدی بر تحولات داخلی و ملی یمن تأثر خواهد گذاشت و همین برای ما کافی است، ولی امیدواریم این پیشنهاد در دو سطح منطقه‌ای و بین المللی نیز با پاسخ مثبت مواجه شود. ما از همان ابتدا نیز که آمریکا خواستار توقف جنگ علیه یمن شد، با وجود تردید در نیت آن‌ها اعلام کردیم اگر در ادعای خود صادق هستید باید ثابت کنید تصور ما نادرست است، ولی این مسئله رخ نداد و تنش‌های نظامی در همه جبهه‌ها بیشتر از گذشته تشدید شد.»