به گزارش افکارنیوز،

وبگاه اکسیوس با انتشار گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، هیچ گاه نخواسته است که قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار عربستانی منتقد محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی را پراهمیت جلوه دهد؛ قتلی که بر اساس گزارش ها، آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سازمان سیا) نیز به این نتیجه رسیده که به دستور مستقیم بن سلمان صورت گرفته است.

در ادامه گزارش اکسیوس به نقل از منابع مطلع آمده است ترامپ در محافل خصوص قتل خاشقجی را «واقعا بد» توصیف کرده، اما بلافاصله این استدلال را آورده است که کشورهای دیگری که آمریکا با آنها مراوده دارند –از قبیل چین– نیز «کارهای بد زیادی» انجام می دهند. بر اساس این گزارش، رئیس جمهور آمریکا همچنین به نزدیکان خود گفته است با در نظر گرفتن «اقدامات وحشیانه» چین، بسیار مسخره است که دیگران اقدام سعودی ها در قتل یک مرد را تا این حد پراهمیت جلوه می دهند.

ترامپ همچنین در گفتگو با مشاورانش اعلام کرده است: چرا آمریکا باید در مناقشه خاشقجی از یک طرف جانبداری کند، در حالی که خاشقجی شهروند آمریکا نبوده و قتل وی نیز در خاک این کشور اتفاق نیفتاده است.

رئیس جمهور آمریکا در حالی برای توجیه ادامه روابط این کشور با عربستان، این اظهارات را بیان می کند که خاشقجی ساکن آمریکا بود و برای روزنامه واشنگتن پست مطلب می نوشت. افزون بر این، قتل این روزنامه نگار در خاک یکی از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) صورت گرفته است. این قتل وحشیانه خشم جهانی را به دنبال داشته و باعث شده است روابط بسیار نزدیک دولت ترامپ با سعودی ها زیر ذره بین قرار بگیرد.

با وجود شواهدی که حاکی از آن است که بن سلمان دستور قتل وحشیانه خاشقجی را صادر کرده است، مقامات ارشد دولت ترامپ –از جمله هدر نائورت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا – هنوز هم مدعی هستند که دولت آمریکا هنوز درخصوص اینکه چه کسی مسئول قتل این روزنامه نگار است به نتیجه ای نرسیده است.

در مصاحبه اخیر شبکه تلویزیونی فاکس نیوز با رئیس‌جمهور آمریکا، کریس والاس، مجری فاکس نیوز، از ترامپ پرسید آیا فکر می کند بن سلمان به او دروغ گفته است. رئیس جمهور آمریکا در پاسخ گفت: من نمی دانم. چه کسی واقعا می داند؟ اما می توانم این را به شما بگویم که ولیعهد سعودی افراد زیادی را دارد که می گویند او از این ماجرا اطلاعی نداشته است. ترامپ در ادامه مدعی شد آمریکا تحریم های سنگینی را علیه اتباع زیادی از عربستان وضع کرده است. او همچنین افزود آمریکا نباید روابط خود را با این متحد خود (عربستان) قطع کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا چند روز پیش در اقدامی عوام‌فریبانه، 17 تبعه سعودی را (که اکنون در عربستان در بازداشت هستند) به اتهام دست داشتن در قتل خاشقجی تحریم کرد. این در حالی است که همه شواهد و قرائن حاکی از آن است که بن سلمان دستور قتل خاشقجی را صادر کرده است. این اقدام عوام فریبانه دولت ترامپ، حتی با واکنش مقامات سیاسی آمریکا مواجه شد. برای مثال، رند پال، عضو جمهوری خواه کنگره روز گذشته در این باره گفت: اگر افرادی را که در حبس هستند تحریم کنیم، آیا واقعا کاری برای مجازات آنها انجام داده ایم؟ آنها پیش تر زندانی شده اند. ما باید فردی که دستور (قتل خاشقجی) را صادر کرده است مجازات کنیم؛ شخصی که زمام امور به دست اوست. آنها (سعودی ها) تنها قدرت را درک می کنند. اگر رئیس جمهور (ترامپ) می خواهد قدرتمندانه عمل کند، باید فروش تسلیحات را (به عربستان سعودی) متوقف کند. رند پال همچنین اذعان کرد شواهد بسیاری قوی وجود دارد که نشان می دهد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی داشته است. او افزود به همین دلیل آمریکا نمی تواند  بر این موضوع سرپوش بگذارد.

ترامپ در پاسخ به پرسش مجری فاکس نیوز مبنی بر اینکه آیا به فایل صوتی‌ای که لحظه قتل خاشقجی ضبط شده، گوش داده است یا خیر، گفت: ما این نوار را در اختیار داریم، اما من نمی خواهم به آن گوش کنم. دلیلی ندارد که به آن گوش کنم. رئیس جمهور آمریکا در توجیه امتناعش از گوش دادن به این فایل صوتی گفت: به دلیل آنکه این نوارِ زجر کشیدن و بسیار وحشتناک است. وی افزود جزئیات دقیق آنچه ضبط شده است را به اطلاع او رسانده اند، بنابراین او دلیلی برای گوش کردن به این فایل صوتی ندارد. ترامپ افزود: من بدون آنکه به این نوار گوش کنم، دقیقا می دانم چه اتفاقی افتاده است.

در پایان گزارش اکسیوس آمده است: ترامپ تا زمانی که یک فایل صوتی و یا فیلم ضبط شده از بن سلمان در لحظه صدور فرمان قتل خاشقجی پیدا نشود، نتایج تحقیقات سنا را با گفتن این جمله که «چه کسی واقعا می داند؟» نادیده خواهد گرفت و به ادامه تجارت با سعودی ها ادامه خواهد داد.