به گزارش افکارنیوز،

 پس از اعلام آمار نهایی سرشماری تعداد نفوس در پاکستان که مشخص کرد 207 میلیون و 800 هزار نفر در این کشور زندگی می‌کنند سیاست‌های کنترل جمعیت توسط دولت اسلام آباد جدی‌تر گرفته شده است.

در جلسه مهمی که با حضور «عمران خان» نخست وزیر پاکستان، «عثمان بزدار» سروزیر ایالت پنجاب،«مراد علی شاه» سروزیر ایالت سند، «جام کمال خان» سروزیر ایالت بلوچستان و «محمود خان» سروزیر ایالت خیبرپختونخوا برگزار شد سیاست‌های جدیدی برای کنترل جمعیت در نظر گرفته شد که قرار است با نظارت سروزیران ایالت‌ها اجرایی شود.

هدف این کمیته ویژه کاهش نرخ افزایش جمعیت پاکستان از 2.4 به 1.5 خواهد بود و برای نیل به این مقصود هر سروزیر باید دوایر تحت اختیار خود را به اجرای طرح‌های کنترل جمعیت تشویق کند.

این کمیته با سفارش دادگاه عالی پاکستان تشکیل شده است و سیستم قضایی پاکستان ضمن اعلام خطر افزایش بی‌رویه جمعیت که باعث می شود تا سال 2030 پاکستان چهارمین کشور پرجمعیت جهان شود از دولت این کشور خواسته است تا به سرعت سیاست‌های کنترل جمعیت را اجرایی کند.

در این جلسه اعضا تاکید کردند که فارغ از اعتراضاتی که نسبت به عدد دقیق سرشماری اخیر وجود دارد ظرف 48 ساعت سیاست‌های اجرایی خود را برای تشویق مردم پاکستان به کنترل جمعیت به کار ببندند.

پیش از این نیز دولت‌های سابق پاکستان تلاش‌هایی برای کنترل جمعیت این کشور داشتند ولی به دلیل عدم هماهنگی میان دستگاه های مختلف و همچنین ایالت‌های پاکستان تلاش آنان موفقیتی به همراه نداشت.

افزایش بی رویه جمعیت در پاکستان باعث کاهش منابع و همچنین تحمیل مخارج سنگینی به دولت شده است که رشد اقتصادی را با مشکلات جدی مواجه می‌کند.